Loading...
btc
BTC
2.66%
Bitcoin
62.420,72 USDT
eth
ETH
2.56%
Ethereum
3.329,11 USDT
xrp
XRP
1.05%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
1.22%
Litecoin
70,79 USDT
bnb
BNB
1.39%
Binance Coin
552,42 USDT
sol
SOL
2.75%
Solana
151,74 USDT
avax
AVAX
2.46%
Avalanche
27,00 USDT
ada
ADA
1.49%
Cardano
0,44 USDT
dot
DOT
2.61%
Poladot
6,49 USDT
doge
DOGE
2.38%
Doge Coin
0,12 USDT
  1. Haberler
  2. Aslında Kim?
  3. Elon Musk Aslında Kim? Nasıl Milyarder Oldu?

Elon Musk Aslında Kim? Nasıl Milyarder Oldu?

Tesla, SpaceX ve PayPal'ın kurucusu, Twitter'ın yeni sahibi Elon Musk kimdir. Uzun bir süre dünyanın en zengin insanı olarak birinci sırada gösterilen ve Bitcoin ile Dogecoin tutan Elon Musk aslen nereli ve net serveti ne kadar? İşte tüm bu detayları içeriğimizde bir araya getirdik.

Elon Musk Elon Musk
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güney Afrikalı girişimci Elon Musk, 2012’de bir dönüm noktası niteliğindeki ticari uzay aracını fırlatan Tesla Motors ve SpaceX’i kurmasıyla tanınır.

Elon Musk Kimdir?

Elon Musk, 1999’da X.com’u (daha sonra PayPal oldu), 2002’de SpaceX’i ve 2003’te Tesla Motors’u kuran Güney Afrika doğumlu Amerikan bir girişimci ve iş adamıdır.

Musk, Mayıs 2012’de SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na ilk ticari aracı gönderecek bir roketi fırlatmasıyla manşetlere çıktı. Portföyünü 2016’da SolarCity’yi satın alarak güçlendirdi ve Başkan Donald Trump yönetiminin ilk günlerinde danışmanlık rolü üstlenerek endüstri lideri konumunu pekiştirdi.

Ocak 2021’de Musk’ın dünyanın en zengin adamı olarak Jeff Bezos’u geride bıraktı.

Genç yaşta ne yapıyordu?

Musk, 28 Haziran 1971’de Güney Afrika, Pretoria’da doğdu. Çocukken Musk, icatlarla ilgili hayallerine o kadar dalmıştı ki, ebeveynleri ve doktorlar işitme duyusunu kontrol etmek için bir test yapılmasını istediler.

Ailesi boşandığı sıralarda, o 10 yaşındayken bilgisayarlara ilgi duymaya başladı. Kendi kendine programlamayı öğrendi ve 12 yaşındayken ilk yazılımını sattı: kendi yarattığı Blastar adlı oyunu.

İlkokulda Musk kısa boylu, içe dönük ve kitap kurduydu. 15 yaşına kadar zorbalığa uğradı ve büyüme atağı geçirdi ve karate ve güreşle kendini nasıl savunacağını öğrendi.

Ailesi

Musk’ın annesi Maye Musk , Kanadalı bir model ve Covergirl kampanyasında yer alan en yaşlı kadın. Musk büyürken, ailesini desteklemek için bir noktada beş işte birden çalıştı.

Musk’ın babası Errol Musk, zengin bir Güney Afrikalı mühendistir.

Musk, çocukluğunu kardeşi Kimbal ve kız kardeşi Tosca ile Güney Afrika’da geçirdi. Ailesi o 10 yaşındayken boşandı.

 

Eğitimi

17 yaşında, 1989’da Musk, Queen’s Üniversitesi’ne katılmak ve Güney Afrika ordusunda zorunlu hizmetten kaçınmak için Kanada’ya taşındı. Ve orada vatandaşlık aldı

1992’de Musk, Pennsylvania Üniversitesi’nde işletme ve fizik okumak için Kanada’dan ayrıldı. Ekonomi alanında lisans derecesi ile mezun oldu ve fizik alanında ikinci bir lisans derecesi için kaldı.

Penn’den ayrıldıktan sonra Musk, enerji fiziği alanında doktora yapmak için Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’ne gitti.

Bununla birlikte, hareketi İnternet patlamasıyla mükemmel bir şekilde zamanlandı ve Stanford’dan ayrıldı ve sadece iki gün sonra Stanford’un bir parçası oldu ve 1995’te ilk şirketi Zip2 Corporation’ı kurdu. Musk, 2002’de ABD vatandaşı oldu.

Zip2 Şirketi

Musk, ilk şirketi Zip2 Corporation’ı 1995 yılında kardeşi Kimbal Musk ile birlikte kurdu. Çevrimiçi bir şehir rehberi olan Zip2, çok geçmeden hem The New York Times hem de Chicago Tribune’ün yeni web siteleri için içerik sağlamaya başladı. 1999’da Compaq Computer Corporation’ın bir bölümü, Zip2’yi 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolar hisse senedi opsiyonu karşılığında satın aldı.

 

Paypal

1999’da Elon ve Kimbal Musk, Zip2 satışlarından elde ettikleri parayı çevrimiçi bir finansal hizmetler/ödemeler şirketi olan X.com’u kurmak için kullandılar. Ertesi yıl bir X.com satın alımı, bugün bilinen adıyla PayPal’ın yaratılmasına yol açtı.

Ekim 2002’de PayPal, eBay tarafından 1,5 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında satın alındığında Musk ilk milyarını kazandı. Satıştan önce Musk, PayPal hisselerinin yüzde 11’ine sahipti.

SpaceX

Musk, üçüncü şirketi Space Exploration Technologies Corporation veya SpaceX’i 2002 yılında ticari uzay yolculuğu için uzay aracı inşa etme niyetiyle kurdu. 2008 yılına gelindiğinde, SpaceX iyice yerleşmişti ve NASA şirkete, NASA’nın kendi uzay mekiği görevlerinin yerini alacak bir hareketle – gelecekte astronot taşımacılığı planları ile birlikte – Uluslararası Uzay İstasyonu için kargo taşımacılığını yürütme sözleşmesini verdi.

Teknoloji Devleri: Evden Elon yolu. Özel uzay araştırma şirketi SpaceX’i kurmasının yanı sıra Tesla Motors ve Paypal’ın kurucu ortaklarıyla tanınan girişimci ve mucit Elon Musk, 25 Temmuz 2008’de Los Angeles, California’da bir portre için poz veriyor.

 

Şahin 9 Roketleri

22 Mayıs 2012’de Musk ve SpaceX, şirketin Falcon 9 roketini insansız bir kapsülle uzaya fırlatmasıyla tarih yazdı.

Araç, orada bulunan astronotlar için 1.000 pound malzeme ile Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderildi ve bu, ilk kez özel bir şirketin Uluslararası Uzay İstasyonuna bir uzay aracı göndermesi oldu. Lansman hakkında Musk’ın “Kendimi çok şanslı hissediyorum. … Bizim için Super Bowl’u kazanmak gibi” dediği aktarıldı.

Aralık 2013’te bir Falcon 9, bir uyduyu, uydunun Dünya’nın dönüşüne uyan bir yörünge yoluna kilitleneceği bir mesafe olan jeosenkronize aktarım yörüngesine başarıyla taşıdı.

Şubat 2015’te SpaceX, Dünya’daki elektrik şebekelerini ve iletişim sistemlerini etkileyen güneşten gelen aşırı emisyonları gözlemlemeyi amaçlayan Derin Uzay İklim Gözlemevi (DSCOVR) uydusu ile donatılmış başka bir Falcon 9’u fırlattı.

Mart 2017’de SpaceX, yeniden kullanılabilir parçalardan yapılmış bir Falcon 9 roketinin başarılı test uçuşunu ve inişini gördü; bu, daha uygun fiyatlı uzay yolculuğunun kapılarını açan bir gelişmeydi.

Kasım 2017’de şirketin yeni Block 5 Merlin motorunun testi sırasında bir patlama meydana geldiğinde bir gerileme yaşandı. SpaceX, kimsenin yaralanmadığını ve sorunun gelecek nesil Falcon 9 roketlerinin planlı olarak piyasaya sürülmesini engellemeyeceğini bildirdi.

Şirket, Şubat 2018’de güçlü Falcon Heavy roketinin başarılı test fırlatmasıyla bir başka dönüm noktası yaşadı. Ek Falcon 9 güçlendiricilerle donanmış olan Falcon Heavy, muazzam yükleri yörüngeye taşımak ve potansiyel olarak derin uzay görevleri için bir gemi olarak hizmet etmek üzere tasarlandı. Test lansmanı için Falcon Heavy’ye, aracın güneş etrafında planlanan yörüngesi için “bazı destansı görüntüler sağlamak” için kameralarla donatılmış, Musk’ın kiraz kırmızısı Tesla Roadster’ı verildi.

Temmuz 2018’de Space X, yeni bir Block 5 Falcon roketinin başarıyla inişinin keyfini çıkardı ve bu roket, havalandıktan 9 dakika sonra bir drone gemisine indi.

 

Mars’a BFR Misyonu

Eylül 2017’de Musk, tepesinde en az 100 uçak taşıma kapasitesine sahip bir uzay gemisi bulunan 31 motorlu bir dev olan BFR’si (“Big F —ing Rocket” veya “Big Falcon Rocket”in kısaltması) için güncellenmiş bir tasarım planını sundu. insanlar. SpaceX’in, Kızıl Gezegeni kolonize etme kapsamlı hedefinin bir parçası olarak, 2022’de araçla Mars’a ilk kargo görevlerini başlatmayı hedeflediğini açıkladı.

Mart 2018’de girişimci, Teksas, Austin’deki yıllık South by Southwest festivalinde bir izleyici kitlesine, BFR’yi ertesi yılın başlarında kısa uçuşlar için hazır hale getirmeyi umduğunu ve son teslim tarihlerini karşılamayla ilgili önceki sorunlarına bilerek bir selam verirken söyledi.

Ertesi ay, SpaceX’in BFR’yi inşa etmek ve barındırmak için Los Angeles Limanı’nda bir tesis inşa edeceği açıklandı. Liman tesisi, devasa roketi tamamlandığında yalnızca mavna veya gemi ile hareket ettirilebileceğinden, SpaceX için ideal bir yer sunuyordu.

 

Starlink İnternet Uyduları

Mart 2018’in sonlarında SpaceX, ABD hükümetinden İnternet hizmeti sağlamak amacıyla bir uydu filosunu alçak yörüngeye fırlatmak için izin aldı. Starlink adlı uydu ağı ideal olarak geniş bant hizmetini kırsal alanlarda daha erişilebilir hale getirirken, aynı zamanda tipik olarak bir veya iki sağlayıcının hakim olduğu yoğun nüfuslu pazarlarda rekabeti artıracaktır.

SpaceX, Mayıs 2019’da 60 uyduluk ilk partiyi fırlattı ve bunu Kasım ayında 60 uyduluk başka bir yük ile takip etti. Bu, Starlink girişimi için önemli bir ilerlemeyi temsil ederken, bu parlak yörüngelerin gece gökyüzünde ortaya çıkması, daha binlercesinin gelme potansiyeli ile, uyduların çoğalmasının uzayda uzak nesneleri incelemenin zorluğunu artıracağını düşünen gökbilimcileri endişelendirdi.

 

Tesla Motors

Musk, 2003 yılında kurulan ve kendini uygun fiyatlı, kitle pazarına yönelik elektrikli otomobillerin yanı sıra pil ürünleri ve güneş çatıları üretmeye adamış bir şirket olan Tesla Motors’un kurucu ortağı, CEO’su ve ürün mimarıdır . Musk, şirketin ürünlerinin tüm ürün geliştirme, mühendislik ve tasarımını denetler.

Binek araç

Kuruluşundan beş yıl sonra, Mart 2008’de Tesla, 0’dan 100 km/s hıza 3,7 saniyede çıkabilen ve lityum iyon pilinin şarjları arasında yaklaşık 250 mil gidebilen bir spor araba olan Roadster’ı tanıttı.

Daimler tarafından alınan şirket hissesi ve Toyota ile stratejik ortaklık ile Tesla Motors, Haziran 2010’da halka arzını başlattı ve 226 milyon $ topladı.

 

Model S

Ağustos 2008’de Tesla, şirketin BMW 5 serisini alması amaçlanan ilk elektrikli sedanı olan Model S için planlarını duyurdu. 2012’de Model S nihayet 58.570 $’lık başlangıç ​​fiyatıyla üretime girdi. Şarjlar arasında 265 mil yol kat edebilen bu motor, Motor Trend dergisi tarafından 2013 Yılın Otomobili ödülüne layık görüldü .

Nisan 2017’de Tesla, General Motors’u geçerek ABD’nin en değerli otomobil üreticisi olduğunu duyurdu. Haber, üretimi hızlandırmak ve Model 3 sedanını o yıl piyasaya sürmek isteyen Tesla için bariz bir nimetti.

Eylül 2019’da, Musk’ın “Ekose aktarma organı” olarak tanımladığı şeyi kullanan bir Model S, California, Monterey County’deki Laguna Seca Yarış Pisti’nde dört kapılı sedan için bir hız rekoru kırdı.

 

Model 3

Model 3, kapsamlı üretim gecikmelerinin ardından 2019’un başlarında resmi olarak piyasaya sürüldü. Araba başlangıçta 35.000 $ olarak fiyatlandırıldı, bu, 69.500 $ ‘dan çok daha erişilebilir bir fiyat noktası ve Model S ve X elektrikli sedanları için daha yüksek.

Başlangıçta Aralık 2017’ye kadar haftada 5.000 yeni Model 3 otomobil üretmeyi hedefleyen Musk, bu hedefi Mart 2018’e ve ardından yeni yılın başlamasıyla Haziran’a itti. Açıklanan gecikme, şirketin üretim sorunlarının farkında olan sektör uzmanlarını şaşırtmadı, ancak bazıları yatırımcıların sürece ne kadar sabırlı kalacağını sorguladı. Ayrıca Musk’ın CEO olarak, 50 milyar dolarlık artışlara dayalı artan değerlemenin kilometre taşlarına ulaştıktan sonra kendisine ödeme yapılacağı radikal yeni bir tazminat paketi almasını da engellemedi.

Nisan 2018’de, Tesla’nın ilk çeyrek üretim tahminlerinin altında kalması beklenirken, Musk’ın bu bölümdeki çabaları kişisel olarak denetlemek için mühendislik başkanını bir kenara ittiği haberi ortaya çıktı. Musk, bir muhabirle Twitter’da yaptığı paylaşımda, üretim hedeflerine ulaşmak için “böl ve yönet”in önemli olduğunu ve “fabrikada uyumaya geri dönüldüğünü” söyledi.

Musk, şirketin yönetim yapısını yeniden düzenleyeceğinin sinyalini verdikten sonra Haziran ayında Tesla’nın iş gücünün yüzde 9’unu işten çıkardığını, ancak üretim departmanının bozulmadan kalacağını duyurdu. Çalışanlara gönderdiği bir e-postada Musk, maliyetleri düşürmek için bazı “rol tekrarlarını” ortadan kaldırma kararını açıkladı ve kâra dönüşmek için ciddi adımlar atmanın zamanının geldiğini kabul etti.

Yeniden yapılanma, Tesla’nın Haziran 2018’in sonuna kadar haftada 5.000 Model 3 otomobil üretme hedefine ulaştığı ve 2.000 Model S sedan ve Model X SUV daha ürettiği açıklandığında, temettü ödüyor gibi görünüyordu. “Yaptık!” Musk şirkete bir kutlama e-postası yazdı. “Harika bir ekip tarafından ne inanılmaz bir iş.”

Sonraki Şubat ayında Musk, şirketin nihayet standart Model 3’ü piyasaya sürdüğünü duyurdu. Musk ayrıca Tesla’nın tamamen çevrimiçi satışlara geçtiğini ve müşterilere arabalarını yedi gün veya 1.000 mil içinde tam bir geri ödeme için iade etme şansı sunduğunu söyledi.

 

Semi Truck

Kasım 2017’de Musk, şirketin tasarım stüdyosunda yeni Tesla Semi ve Roadster’ı tanıtarak yeni bir sıçrama yaptı. Ertelenmeden 2019 yılında üretime girmesi beklenen tır, 500 mil menzilinin yanı sıra 1 milyon mil dayanacak şekilde üretilmiş akü ve motorlara sahip.

Model Y ve Roadster

Mart 2019’da Musk, Tesla’nın uzun zamandır beklenen Model Y’yi tanıttı. Mart 2020’de müşterilere ulaşmaya başlayan kompakt crossover, 300 millik bir sürüş menziline ve 3,5 saniyelik 0’dan 60 mil / saat hıza sahip.

Yine 2020’de piyasaya sürülecek olan Roadster, 0’dan 60’a 1,9 saniye ile şimdiye kadar yapılmış en hızlı seri üretim otomobil olacak.

SolarCity

Ağustos 2016’da, Musk’ın daha geniş bir tüketici tabanı için sürdürülebilir enerji ve ürünleri teşvik etme ve ilerletme çabalarında, elektrikli otomobil ve güneş enerjisi şirketlerini birleştirmek için 2,6 milyar dolarlık bir anlaşma sağlamlaştırıldı. Tesla Motors Inc., Musk’ın kuzenlerinin 2006’da başlamasına yardım ettiği bir şirket olan SolarCity Corp.’un tüm hisselerini satın aldığını duyurdu. Musk her kuruluşun çoğunluk hissedarıdır.

“Güneş enerjisi ve depolama, bir araya geldiklerinde en iyi hallerini alıyor. Tesla (depolama) ve SolarCity (güneş enerjisi), tek bir şirket olarak, enerjinin üretilme, depolanma ve tüketilme şeklini iyileştiren tamamen entegre konut, ticari ve şebeke ölçeğinde ürünler yaratabilir.”

 

The Boring Company

Ocak 2017’de Musk, sokak trafiğini azaltmak için tünel kazmaya ve inşa etmeye adanmış bir şirket olan The Boring Company’yi kurdu. Los Angeles’taki SpaceX mülkünde bir test kazısı ile başladı.

O yılın Ekim ayının sonlarında Musk, şirketinin ilerlemesine ilişkin ilk fotoğrafı Instagram sayfasında yayınladı. Genelde Interstate 405’e paralel uzanan 500 fitlik tünelin yaklaşık dört ayda iki mil uzunluğa ulaşacağını söyledi.

Mayıs 2019’da artık TBC olarak bilinen şirket, insanları Las Vegas Kongre Merkezi çevresinde gezdirmek için bir yer altı Döngü sistemi inşa etmek üzere Las Vegas Kongre ve Ziyaretçi Otoritesi’nden 48,7 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı.

Twitter

Ekim 2022’de Musk, Twitter’ı resmi olarak satın aldı ve aylarca süren çekişmenin ardından sosyal medya şirketinin CEO’su oldu.

Musk’ın Tweet’i ve SEC Soruşturması

7 Ağustos 2018’de Musk bir tweet ile bomba gibi düştü: “Tesla’yı 420 dolardan özel olarak almayı düşünüyorum. Finansman sağlandı.” SEC, Musk’ın gerçekten de iddia edildiği gibi finansmanı sağlayıp sağlamadığını sorgulamaya başladığında, duyuru şirkete ve kurucusuna karşı yasal işlem kapısını açtı. Birkaç yatırımcı, Musk’ın tweet’iyle hisse senedi fiyatlarını manipüle etmek ve açığa satış yapan satıcıları tuzağa düşürmek istediği gerekçesiyle dava açtı.

Musk’ın tweet’i, günü yüzde 11’lik bir artışla kapatmadan önce başlangıçta Tesla hissesini ani bir şekilde yükseltti. CEO, şirket blogunda özel sektöre geçme hareketini “ileriye dönük en iyi yol” olarak nitelendiren bir mektupla devam etti. Şirketteki hissesini elinde tutacağına söz verdi ve mevcut tüm yatırımcıların gemide kalmasına yardımcı olmak için özel bir fon oluşturacağını ekledi.

Altı gün sonra Musk, “güvenli finansman” açıklamasının kaynağı olarak Suudi Arabistan devlet servet fonunun genel müdürüyle yaptığı görüşmelere işaret ettiği bir bildiriyle konumunu netleştirmeye çalıştı. Daha sonra, mali danışman olarak Goldman Sachs ve Silver Lake ile Tesla’yı özel almak için bir teklif üzerinde çalıştığını tweetledi.

Rapçi Azealia Banks’in Instagram’da, o sırada Musk’ın evinde bir misafir olarak, LSD’nin etkisi altında olduğunu öğrendiğinde manşet kapma tweet’ini attığında hikaye tuhaf bir hal aldı. Banks, Musk’ın halihazırda hazır olduğuna söz verdiği finansmanı artırmak için telefon görüşmeleri yaptığını duyduğunu söyledi.

Tesla’nın dış yöneticilerinin SEC soruşturması ve CEO’nun şirketi özele alma planları ile ilgilenmek için iki hukuk firmasını tuttukları bildirildiğinde haber hızla yeniden ciddileşti.

24 Ağustos’ta, yönetim kuruluyla yaptığı toplantıdan bir gün sonra Musk rotasını değiştirdiğini ve şirketi özele almayacağını açıkladı. Sebepleri arasında, çoğu yöneticinin Tesla’yı halka açık tutma tercihinin yanı sıra özel bir şirkete yatırım yapması yasaklanan bazı büyük hissedarları elde tutmanın zorluğunu gösterdi. Diğerleri, Musk’ın, petrol endüstrisinde yoğun bir şekilde yer alan bir ülke olan Suudi Arabistan tarafından finanse edilen bir elektrikli otomobil şirketinin zayıf optiklerinden de etkilendiğini öne sürdü.

29 Eylül 2018’de Musk’ın 20 milyon dolar para cezası ödeyeceği ve SEC ile yapılan anlaşma kapsamında Tesla’nın yönetim kurulu başkanlığından üç yıllığına istifa edeceği açıklandı.

 

Buluşlar ve Yenilikler

Ağustos 2013’te Musk, büyük şehirler arasında gidip gelmeyi teşvik ederken seyahat süresini ciddi şekilde azaltacak bir buluş olan “Hyperloop” adlı yeni bir ulaşım şekli için bir konsept yayınladı. Hava koşullarına ideal olarak dayanıklı ve yenilenebilir enerji ile çalışan Hyperloop, binicileri 700 milden daha yüksek hızlarda düşük basınçlı tüplerden oluşan bir ağ aracılığıyla bölmelere itecektir. Musk, Hyperloop’un inşa edilmesinin ve kullanıma hazır olmasının yedi ila 10 yıl sürebileceğini kaydetti.

Hyperloop’u bir uçak veya trenden daha güvenli olacağı iddiasıyla tanıtmış olsa da, tahmini maliyeti 6 milyar dolar – California eyaleti tarafından planlanan raylı sistem maliyetinin yaklaşık onda biri – Musk’ın konsepti şüphe uyandırdı. Bununla birlikte, girişimci bu fikrin gelişimini teşvik etmeye çalıştı.

Takımların bir Hyperloop pod prototipi için tasarımlarını sunacakları bir yarışmayı duyurmasının ardından, ilk Hyperloop Pod Yarışması Ocak 2017’de SpaceX tesisinde düzenlendi. 2018’de 3, aynı ekip gelecek yıl rekoru 287 mil / saate çıkardı.

AI ve Neuralink

Musk, kar amacı gütmeyen OpenAI’nin eş başkanı olarak yapay zekaya ilgi duymaya başladı. Araştırma şirketi, insanlığa fayda sağlamak için dijital zekayı ilerletme misyonuyla 2015’in sonlarında faaliyete geçti.

2017’de Musk’ın, insan beynine yerleştirilecek cihazlar yaratmayı ve insanların yazılımla birleşmesine yardımcı olmayı amaçlayan Neuralink adlı bir girişimi desteklediği de bildirildi. Temmuz 2019’daki bir tartışma sırasında şirketin ilerleyişini genişletti ve cihazlarının Bluetooth aracılığıyla bir akıllı telefona bağlanan mikroskobik bir çipten oluşacağını açıkladı.

 

Yüksek Hızlı Tren

Kasım 2017’nin sonlarında, Chicago Belediye Başkanı Rahm Emanuel , yolcuları O’Hare Havalimanı’ndan Chicago şehir merkezine 20 dakika veya daha kısa sürede taşıyacak bir yüksek hızlı demiryolu hattının inşası ve işletilmesi için teklif istemesinin ardından Musk, her şeyiyle ilgilendiğini tweetledi. The Boring Company ile rekabet. Chicago döngüsü konseptinin, hava sürtünmesini ortadan kaldırmak için bir vakum çekme ihtiyacını gerektirmeyen nispeten kısa rotası olan Hyperloop’tan farklı olacağını söyledi.

2018 yazında Musk, havaalanından Chicago şehir merkezine giden 17 millik tüneli kazmak için gereken tahmini 1 milyar doları karşılayacağını duyurdu. Bununla birlikte, 2019’un sonlarında, TBC’nin diğer projelere geçmeden önce Las Vegas’taki ticari tüneli tamamlamaya odaklanacağını tweetleyerek, Chicago planlarının yakın gelecekte belirsiz kalacağını öne sürdü.

Donald Trump ile İlişki

Aralık 2016’da Musk, Başkan Trump’ın Strateji ve Politika Forumu’na seçildi; Ertesi Ocak ayında, Trump’ın Üretim İşleri Girişimi’ne katıldı. Trump’ın seçilmesinin ardından, Başkan devasa altyapı geliştirmelerini sürdürme planlarını açıkladığında, Musk kendini yeni başkan ve danışmanlarıyla ortak bir paydada buldu.

Musk, çoğunluğu Müslüman olan ülkelerden gelen göçmenlere yasak getirilmesi gibi başkanın tartışmalı önlemleriyle bazen ters düşse de, yeni yönetimle olan ilişkisini savundu. “Hedeflerim,” diye tweet attı 2017’nin başlarında, “dünyanın sürdürülebilir enerjiye geçişini hızlandırmak ve insanlığı çok gezegenli bir uygarlık yapmaya yardımcı olmak, bunun bir sonucu olarak yüzbinlerce istihdam yaratmak ve daha ilham verici bir gelecek yaratmak.” herkes için gelecek.”

1 Haziran’da Trump’ın ABD’yi Paris iklim anlaşmasından çekeceğini açıklamasının ardından Musk, danışmanlık rollerinden istifa etti.

Kişisel hayat

Musk iki kez evlendi. 2000 yılında Justine Wilson ile evlendi ve çiftin birlikte altı çocuğu oldu. 2002’de ilk oğulları 10 haftalıkken ani bebek ölümü sendromundan (SIDS) öldü. Musk ve Wilson’ın birlikte beş oğlu daha oldu: ikizler Griffin ve Xavier (2004 doğumlu) ve üçüzler Kai, Saxon ve Damian (2006 doğumlu).

Wilson’dan çekişmeli bir boşanmanın ardından Musk, aktris Talulah Riley ile tanıştı. Çift 2010 yılında evlendi. 2012’de ayrıldılar ancak 2013’te tekrar evlendiler. İlişkileri 2016’da boşanmayla sonuçlandı.

Kız arkadaşları

Musk’ın, Riley ile boşanmasını tamamladıktan sonra 2016 yılında aktris Amber Heard ile çıkmaya başladığı ve Heard’ın Johnny Depp’ten boşanmasını kesinleştirdiği bildirildi . Yoğun programları, çiftin Ağustos 2017’de ayrılmasına neden oldu; Ocak 2018’de tekrar bir araya geldiler ve bir ay sonra tekrar ayrıldılar.

Mayıs 2018’de Musk, müzisyen Grimes (kızlık soyadı Claire Boucher) ile çıkmaya başladı. O ay Grimes, bildirildiğine göre Musk’ın teşvikiyle adını ışık hızının simgesi olan ” c ” olarak değiştirdiğini duyurdu. Hayranlar, feminist oyuncuyu, şirketi cinsel taciz suçlamaları arasında “yırtıcı bölge” olarak tanımlanan bir milyarderle çıktığı için eleştirdi.

Çift, Wall Street Journal Magazine’deki Mart 2019 tarihli bir uzun metrajlı yazıda birbirlerine olan aşklarını tartıştı ve Grimes, “Bak, onu seviyorum, o harika … Demek istediğim, o çok ilginç bir kahrolası insan.” Musk ise Journal’a “c’nin vahşi fae sanatsal yaratıcılığını ve aşırı yoğun iş ahlakını seviyorum” dedi.

Grimes, 4 Mayıs 2020’de oğullarını doğurdu ve Musk, çocuğa “X Æ A-12” adını verdiklerini duyurdu. Ayın ilerleyen saatlerinde, Kaliforniya Eyaletinin numaralı bir ismi kabul etmeyeceği bildirildikten sonra çift, oğullarının adını “X Æ A-Xii” olarak değiştireceklerini söyledi.

Musk ve Grimes , Aralık 2021’de Exa Dark Sideræl Musk adlı ikinci çocukları olan ikinci çocukları dünyaya getirdiler. Çocuk bir taşıyıcı anne aracılığıyla dünyaya geldi.

 

Kâr Amacı Gütmeyen Çalışma

Uzay araştırmalarının sınırsız potansiyeli ve insan ırkının geleceğini koruma, Musk’ın kalıcı ilgi alanlarının temel taşları haline geldi ve bu doğrultuda, kendini uzay araştırmalarına ve yenilenebilir ve temiz enerjinin keşfine adamış olan Musk Vakfı’nı kurdu. kaynaklar.

Ekim 2019’da Musk, 2020 yılına kadar dünya çapında 20 milyon ağaç dikmeyi hedefleyen #TeamTrees kampanyasına 1 milyon dolar bağışta bulunma sözü verdi. Hatta bu olay için Twitter adını Treelon olarak değiştirdi.

Elon Musk’ın Serveti Ne Kadar?

Musk’ın serveti 21.01.2023 itibariyle yaklaşık 151,8 milyar dolar’dır

0
bo_a_sinyali
Boğa Sinyali
0
ay_sinyali
Ayı Sinyali
2
harika
Harika
4
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Elon Musk Aslında Kim? Nasıl Milyarder Oldu?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Brifing ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!