Loading...
btc
BTC
0.72%
Bitcoin
61.242,17 USDT
eth
ETH
1.12%
Ethereum
3.282,42 USDT
xrp
XRP
0.75%
Ripple
0,52 USDT
ltc
LTC
0.56%
Litecoin
70,32 USDT
bnb
BNB
0.68%
Binance Coin
548,50 USDT
sol
SOL
2.12%
Solana
150,82 USDT
avax
AVAX
1.17%
Avalanche
26,66 USDT
ada
ADA
0.86%
Cardano
0,44 USDT
dot
DOT
0.8%
Poladot
6,37 USDT
doge
DOGE
0.81%
Doge Coin
0,12 USDT
  1. Haberler
  2. Aslında Kim?
  3. Jeff Bezos Aslında Kim? Serveti Ne Kadar?

Jeff Bezos Aslında Kim? Serveti Ne Kadar?

Amazon, Blue Origin, Bezos Earth Fund ve Bezos Expeditions'ın kurucusu, MGM'nin yeni sahibi Jeff Bezos kimdir. Bir süre dünyanın en zengin insanı olarak birinci sırada olan Jeff Bezos aslen nereli ve net serveti ne kadar? İşte tüm bu detayları içeriğimizde sizin için bir araya getirdik.

Jeff Bezos
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerikalı girişimci Jeff Bezos, Amazon.com’un kurucusu, yönetim kurulu başkanı ve ‘The Washington Post’un sahibidir. Uzay araştırma şirketi Blue Origin’in de kurucusudur.

Başarılı ticari girişimleri onu dünyanın en zengin insanlarından biri yaptı.

Jeff Bezos Kimdir?

1964’te New Mexico’da doğan Bezos, erken yaşta bilgisayar merakına sahipti ve Princeton Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği okudu. Mezun olduktan sonra Wall Street’te çalıştı ve 1990’da DE Shaw yatırım firmasında en genç kıdemli başkan yardımcısı oldu.

Dört yıl sonra Bezos, İnternet’in en büyük başarı öykülerinden biri haline gelen çevrimiçi bir kitapçı olan Amazon.com’u açmak için kazançlı işinden ayrıldı. 2013 yılında Bezos, The Washington Post’u satın aldı ve 2017’de Amazon, Whole Foods’u satın aldı. Şubat 2021’de Amazon, Bezos’un yılın üçüncü çeyreğinde CEO olarak görevinden ayrılacağını duyurdu.

Hayatın erken dönemi ve eğitim

Bezos, 12 Ocak 1964’te Albuquerque, New Mexico’da genç bir anne olan Jacklyn Gise Jorgensen ve biyolojik babası Ted Jorgensen’in çocuğu olarak dünyaya geldi.

Jorgensen’ler bir yıldan kısa bir süre evli kaldılar. Bezos 4 yaşındayken annesi Küba göçmeni Mike Bezos ile yeniden evlendi.

Bezos, 1986’da Princeton Üniversitesi’nden bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği bölümünden üstün başarı ile mezun oldu.

Bezos, işlerin nasıl yürüdüğüne erken bir ilgi göstererek, ailesinin garajını bir laboratuvara çevirdi ve çocukken evinin etrafına elektrikli cihazlar yerleştirdi.

Gençken ailesiyle birlikte Miami’ye taşındı ve burada bilgisayar sevgisi geliştirdi ve lisesinden birincilikle mezun oldu. Dördüncü, beşinci ve altıncı sınıflar için eğitici bir yaz kampı ve ilk işi olan Dream Institute’u lise yıllarında kurdu.

Finansta Kariyer

Princeton’dan mezun olduktan sonra Bezos, Wall Street’te Fitel, Bankers Trust ve yatırım şirketi DE Shaw da dahil olmak üzere çeşitli firmalarda iş buldu. 1990’da Bezos, DE Shaw’ın en genç başkan yardımcısı oldu.

Finans alanındaki kariyeri son derece kazançlıyken, Bezos gelişmekte olan e-ticaret dünyasına riskli bir adım atmayı seçti. 1994 yılında işinden ayrıldı, Seattle’a taşındı ve bir çevrimiçi kitapçı açarak İnternet pazarının kullanılmayan potansiyelini hedef aldı.

 

Amazon.com”un kurucusu ve CEO’su

Bezos, adını 300 arkadaşından sitesine beta testi yapmasını istedikten sonra, adını kıvrımlı Güney Amerika nehrinden alan Amazon.com’u 16 Temmuz 1995’te açtı. Piyasaya sürülmesinden önceki aylarda birkaç çalışan, garajında ​​Bezos ile yazılım geliştirmeye başladı; sonunda operasyonları üç Sun Microstation ile donatılmış iki yatak odalı bir eve genişlettiler.

Şirketin ilk başarısı meteorikti. Amazon.com, basın promosyonu olmaksızın Amerika Birleşik Devletleri’nde ve 45 yabancı ülkede 30 gün içinde kitap sattı. İki ay içinde satışlar haftada 20.000 dolara ulaştı ve Bezos ve başlangıç ​​ekibinin öngördüğünden daha hızlı büyüdü.

Amazon.com 1997’de halka açıldı ve birçok pazar analistinin, geleneksel perakendeciler kendi e-ticaret sitelerini açtığında şirketin kendi yerini koruyup koruyamayacağını sorgulamasına yol açtı. İki yıl sonra, start-up sadece ayak uydurmakla kalmadı, aynı zamanda rakiplerini geride bırakarak bir e-ticaret lideri oldu.

Bezos, 1998’de CD ve video satışı ve daha sonra büyük perakende ortaklıkları aracılığıyla giysi, elektronik eşya, oyuncak ve daha fazlasını satarak Amazon’un ürünlerini çeşitlendirmeye devam etti.

90’ların başındaki birçok dot.com iflas ederken, Amazon 1995’te 510.000 dolardan 2011’de 17 milyar doları aşan yıllık satışlarla büyüdü.

Bezos’un 2018 yıllık hissedar mektubunun bir parçası olarak medya patronu, şirketin Amazon Prime için 100 milyon ücretli aboneyi aştığını söyledi. Eylül 2018 itibariyle, Amazon’un değeri 1 trilyon doları aştı ve Apple’dan sadece birkaç hafta sonra bu rekoru kıran ikinci şirket oldu.

2018’in sonunda Amazon, çalışanları için asgari ücreti saat başına 15 dolara çıkardığını duyurdu. Şirket, Temmuz 2019’da İşçi Bayramı’nda protesto gösterileri yaparken, çalışma koşulları ve zorlu temposu nedeniyle hala eleştirildi.

Amazon Anında Video ve Amazon Stüdyoları

2006’da Amazon.com, talep üzerine video hizmetini başlattı. Başlangıçta TiVo’da Amazon Unbox olarak bilinen ürün, sonunda Amazon Instant Video olarak yeniden markalandı.

Bezos, 2013’te Amazon Studios’un piyasaya sürülmesiyle birkaç orijinal programın prömiyerini yaptı. Şirket, 2014’te eleştirmenlerce beğenilen Transparent ve Mozart in the Jungle ile büyük başarı elde etti.

Şirket ilk orijinal uzun metrajlı filmi Spike Lee’nin Chi-Raq’ını 2015’te yaptı ve yayınladı.

2016’da Bezos, Star Trek Beyond’da bir uzaylıyı canlandıran kamera hücresi görüntüsü için kamera önüne çıktı. Çocukluğundan beri Star Trek hayranı olan Bezos, IMDb’deki film jeneriğinde Yıldız Filosu Görevlisi olarak listeleniyor.

2018’in başlarında The Seattle Times, Amazon’un dijital eğlence ve Amazon’un sanal asistanı Alexa dahil olmak üzere büyüyen alanlara odaklanmak için tüketici perakende operasyonlarını birleştirdiğini bildirdi.

Kindle E-Okuyucu

Amazon, kullanıcıların kitap seçimlerini satın almalarına, indirmelerine, okumalarına ve saklamalarına olanak tanıyan, elde taşınabilir bir dijital kitap okuyucusu olan Kindle’ı 2007’de piyasaya sürdü.

Bezos, 2011’de Kindle Fire’ın piyasaya sürülmesiyle Amazon’a tablet pazarına girdi. Ertesi Eylül’de, şirketin Apple’ın iPad’ini parasının karşılığını almak için tasarladığı yeni nesil tableti olan yeni Kindle Fire HD’yi duyurdu.

ABC News’e göre Bezos, “Belirli bir fiyata en iyi tableti yapmadık. Hangi fiyata olursa olsun en iyi tableti ürettik” dedi.

Amazon Dronları

Aralık 2013’ün başlarında Bezos, müşterilere teslimat hizmetleri sağlamak için insansız hava araçlarını kullanan “Amazon Prime Air” adlı Amazon’un yeni deneysel girişimini açıkladığında manşetlere taşındı. Bu insansız hava araçlarının beş kiloya kadar olan nesneleri taşıyabileceğini ve şirketin dağıtım merkezine 10 millik bir mesafede seyahat edebileceğini söyledi.

İlk Prime Air teslimatı 7 Aralık 2016’da İngiltere’nin Cambridge şehrinde gerçekleşti.

Tüm gıdalar

Bezos, gıda dağıtım pazarını izliyordu ve 2017’de Amazon  Whole Foods market zincirini 13,7 milyar dolar nakit karşılığında satın aldığını duyurdu.

Şirket, pazara bağlı olarak Amazon Prime müşterilerine mağaza içi fırsatlar ve iki saat gibi kısa bir sürede market teslimatı sunmaya başladı. Sonuç olarak Walmart ve Krogers, müşterilerine yemek teslimatı da sunmaya başladı.

The Washington Post’un sahibi

5 Ağustos 2013’te Bezos, The Washington Post’u ve ana şirketi The Washington Post Co.’ya bağlı diğer yayınları 250 milyon dolara satın alarak dünya çapında manşetlere çıktı.

Anlaşma, şirketin başkanı ve genel müdürü Donald E. Graham ve yeğeni Post yayıncısı Katharine Graham’ın da dahil olduğu Graham ailesinin The Post Co. üzerindeki dört kuşaklık saltanatının sonunu getirdi. dahil olduğu Graham ailesinin The Post Co. üzerindeki dört kuşaklık saltanatının sonunu getirdi .

Graham, işlemi açıklamaya çalışırken, ” Post , şirketin mülkiyeti altında hayatta kalabilir ve öngörülebilir gelecekte karlı olabilirdi,” dedi. “Ama hayatta kalmaktan daha fazlasını yapmak istedik. Bunun başarıyı garantilediğini söylemiyorum ama bize çok daha büyük bir başarı şansı veriyor.”

5 Ağustos’ta Post çalışanlarına yaptığı açıklamada Bezos şunları yazdı:

“The Post’un değerlerinin değişmesi gerekmiyor. … The Post’ta elbette değişiklik olacak. elbette önümüzdeki yıllarda değişiklik olacak. Bu çok önemli ve yeni mülkiyet olsa da olmasa da gerçekleşecekti. İnternet, neredeyse her öğeyi dönüştürüyor. haber işi: haber döngülerini kısaltmak, uzun süredir güvenilir olan gelir kaynaklarını aşındırmak ve bazıları çok az veya hiç haber toplama maliyeti içermeyen yeni rekabet türleri sağlamak.

Bezos, yüzlerce muhabir ve editörü işe aldı ve gazetenin teknoloji ekibini üçe katladı (bu çalışanlardan yüzlercesi, 2018 yazında maaş artışları ve daha iyi yan haklar talep eden patronlarına açık bir mektup yayınladı). Örgüt , eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn’in Ruslarla ilişkisi hakkında yalan söyleyerek istifasına yol açtığını ifşa etmek de dahil olmak üzere birçok bilgiyle övündü .

2016 yılına kadar organizasyon karlı olduğunu söyledi. Ertesi yıl, Post üç yıl üst üste çift haneli gelir artışıyla 100 milyon doları aşan bir reklam geliri elde etti. ComScore’a göre Amazon , Haziran 2019 itibariyle 86,4 milyon tekil kullanıcıyla The New York Times dijitalini tekil kullanıcılarda kısa süre sonra geçti.

 

Blue Origin

2000 yılında Bezos , ödeme yapan müşteriler için uzay yolculuğunun maliyetini düşürecek teknolojiler geliştiren bir havacılık şirketi olan Blue Origin’i kurdu. On buçuk yıl boyunca şirket sessizce çalıştı.

Ardından, 2016’da Bezos, muhabirleri Seattle’ın hemen güneyindeki Kent, Washington’daki genel merkezi ziyaret etmeye davet etti. İnsanların yalnızca uzayı ziyaret etmekle kalmayıp, sonunda kolonileştirdiği bir vizyon tanımladı. 2017’de Bezos, Blue Origin’i finanse etmek için yılda yaklaşık 1 milyar dolarlık Amazon hissesi satma sözü verdi.

İki yıl sonra, Blue Origin aya iniş aracını ortaya çıkardı ve şirketin, turistleri birkaç dakikalığına uzaya götürecek yörünge altı New Shepard roketinin test uçuşlarını yürüttüğünü söyledi.

“Uzaya giden bir yol inşa edeceğiz. Ve sonra harika şeyler olacak” dedi Bezos.

Ağustos 2019’da NASA , Blue Origin’in aya ve Mars’a ulaşmak için 19 teknoloji projesinde işbirliği yapmak üzere seçilen 13 şirket arasında olduğunu duyurdu. Blue Origin, ay için güvenli ve hassas bir iniş sisteminin yanı sıra sıvı yakıtlı roketler için motor nozulları geliştiriyor. Şirket ayrıca , NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nin hemen dışındaki yenilenmiş bir kompleksten yeniden kullanılabilir roketler inşa etmek ve fırlatmak için NASA ile birlikte çalışıyor.

 

Bezos Birinci Gün Fonu

2018’de Bezos, “evsiz ailelere yardım eden mevcut kar amacı gütmeyen kuruluşları finanse etmeye ve düşük gelirli topluluklarda yeni, kar amacı gütmeyen birinci sınıf anaokullarından oluşan bir ağ oluşturmaya” odaklanan Bezos Birinci Gün Fonu’nu başlattı. Duyuru, Bezos’un Twitter takipçilerine servetinin bir kısmını nasıl bağışlayacaklarını sormasından bir yıl sonra geldi.

Bezos, eski eşi MacKenzie ile boşanmadan önce kuruluşu kurdu ve kâr amacı gütmeyen kuruluşu finanse etmek için kişisel servetinden 2 milyar doları bağışladı. Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Bezos, geçmişte hayırsever çaba göstermediği için alenen eleştirilmişti.

Sağlık Girişimi

30 Ocak 2018’de Amazon, Berkshire Hathaway ve JPMorgan Chase, ABD’li çalışanları için yeni bir sağlık şirketi oluşturmak amacıyla kaynaklarını bir araya getirme planlarını duyurdukları ortak bir basın açıklaması yaptılar.

Açıklamaya göre şirket, başlangıçta teknoloji çözümlerine odaklanarak maliyetleri düşürmenin ve hastalar için memnuniyeti artırmanın yollarını bulmaya çalışırken “kar getiren teşvik ve kısıtlamalardan muaf olacak”.

Bezos, “Sağlık sistemi karmaşık ve bu zorluğa zorluk derecesi konusunda açık gözlerle giriyoruz” dedi. “Ne kadar zor olursa olsun, sağlık hizmetlerinin ekonomi üzerindeki yükünü azaltırken, çalışanlar ve aileleri için sonuçları iyileştirmek çabaya değer.”

Dünya Fonu

17 Şubat 2020’de Bezos, iklim değişikliğinin potansiyel olarak yıkıcı etkileriyle mücadele etmek için Bezos Dünya Fonu’nu başlattığını duyurdu. Bezos, girişime 10 milyar dolar ayırmanın yanı sıra, “doğal dünyayı korumaya ve korumaya yardımcı olmak için gerçek bir olasılık sunan herhangi bir çaba olan bilim adamlarına, aktivistlere, STK’lara” hibe vermeye ve fon sağlamaya başlayacağını söyledi.

CEO olarak istifa etmek

Şubat 2021’de Amazon, Bezos’un yılın üçüncü çeyreğinde CEO olarak görevinden ayrılacağını duyurdu. Amazon yönetim kurulunun yönetici başkanlığına geçecek.

Karısı ve Çocukları

Bezos, MacKenzie Tuttle ile ikisi de DE Shaw’da çalışırken tanıştı: o kıdemli başkan yardımcısı olarak ve o da yazarlık kariyerini finanse etmek için faturaları ödemek için idari asistan olarak. Çift, nişanlanmadan önce üç ay çıktı ve kısa bir süre sonra 1993’te evlendi.

MacKenzie, Amazon’un ilk iş planının oluşturulmasına yardımcı olan ve şirketin ilk muhasebecisi olarak görev yapan Amazon’un kuruluşunun ve başarısının ayrılmaz bir parçasıydı. Sessiz ve kitapsever olmasına rağmen, Amazon’u ve kocasını alenen destekledi. Princeton Üniversitesi’nde üniversite yıllarında Toni Morrison’ın yanında eğitim alan bir romancı olan MacKenzie, ilk kitabı The Testing of Luther Albright’ı 2005’te ve ikinci romanı Traps’ı 2013’te yayınladı.

25 yılı aşkın evlilikten sonra, Bezos ve MacKenzie 2019’da boşandı. Boşanma anlaşmasının bir parçası olarak, Bezos’un Amazon’daki hissesi yüzde 16’dan yüzde 12’ye düşürüldü ve Bezos’un hissesi yaklaşık 110 milyar dolara, MacKenzie’ninki ise 37 milyar doların üzerine çıktı.  MacKenzie, servetinin en az yarısını hayır kurumlarına vermeyi planladığını açıkladı.

Bezos ve MacKenzie’nin birlikte dört çocuğu var: Çin’den evlat edinilmiş üç oğlu ve bir kızı.

 

Kişisel hayat

Bezos’un Ocak 2019’da MacKenzie’den boşandığını duyurmasının hemen ardından The National Enquirer , medya patronunun televizyon sunucusu Lauren Sanchez ile evlilik dışı ilişkisini anlatan 11 sayfalık bir açıklama yayınladı.

Bezos daha sonra The National Enquirer ve ana şirketi American Media Inc.’in amaçlarına yönelik bir soruşturma başlattı . Ertesi ay, Medium’da uzun bir gönderide Bezos, AMI’yi soruşturmadan geri adım atmadığı takdirde müstehcen fotoğrafları yayınlamakla tehdit etmekle suçladı.

Bezos, “Elbette kişisel fotoğrafların yayınlanmasını istemiyorum, ancak onların iyi bilinen şantaj, siyasi kayırma, siyasi saldırı ve yolsuzluk uygulamalarına da katılmayacağım” diye yazdı. “Ayağa kalkmayı, bu kütüğü ters çevirmeyi ve neyin sürünerek çıktığını görmeyi tercih ederim.”

Aynı gönderide Bezos, AMI’nin eylemleri ile Suudi Arabistan hükümeti arasında muhtemelen bir bağlantı olduğunu öne sürdü. Daha sonra, Bezos’un telefonunun adli tıp analizi, kralın Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’dan WhatsApp aracılığıyla bir video almasının ardından hacklendiğini ortaya çıkardı.

Sanchez, Nisan 2019’da kocasından boşandı. O ve Bezos, Temmuz ayında Wimbledon’da bir çift olarak ilk kez kamuoyu önüne çıktılar.

Jeff Bezos’un Serveti Ne Kadar?

Bezos’un serveti 21.01.2023 itibariyle yaklaşık 119,2 milyar dolar’dır

0
bo_a_sinyali
Boğa Sinyali
0
ay_sinyali
Ayı Sinyali
0
harika
Harika
2
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Jeff Bezos Aslında Kim? Serveti Ne Kadar?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Brifing ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!