Loading...
btc
BTC
0.72%
Bitcoin
61.242,17 USDT
eth
ETH
1.12%
Ethereum
3.282,42 USDT
xrp
XRP
0.75%
Ripple
0,52 USDT
ltc
LTC
0.56%
Litecoin
70,32 USDT
bnb
BNB
0.68%
Binance Coin
548,50 USDT
sol
SOL
2.12%
Solana
150,82 USDT
avax
AVAX
1.17%
Avalanche
26,66 USDT
ada
ADA
0.86%
Cardano
0,44 USDT
dot
DOT
0.8%
Poladot
6,37 USDT
doge
DOGE
0.81%
Doge Coin
0,12 USDT

Ağırlıklı Ortalama Fiyat Ne Demek?

Ağırlıklı ortalama fiyat, hisse senedi yatırımı yapanlara yönelik bilgi sunan bir terimdir. Piyasalarda hisse senetleri belirli seanslarda daha fazla işleme tabi olur. Senetlerin alım satımlarına dair işlemlerin fazla olduğu bu seanslarda ağırlıklı ortalama fiyat hesaplaması yapılır. Yani bu kavram, bir hisse senedinin ağırlıklı olarak hangi seansta nasıl bir fiyat aralığı üzerinden el değiştirdiğini göstermektedir.

Bu oran, senedin bir sonraki seansa kadar aktarılmasında ve fiyatının belirlenmesinde doğrudan etkilidir. Söz konusu fiyat, en kısa tabirle hisse senetlerinin miktar ağırlıklı fiyatı olarak da ifade edilebilir. Ağırlıklı ortalama fiyat nedir sorusunu cevapladık sonra bu oranın nasıl hesaplanacağını da söylemek gerekir. Çünkü bu fiyat, özellikle hisse senedi yatırımcılarına önemli ölçüde yol gösterir.

Ağırlıklı Ortalama Fiyat Neden Önemlidir? #

Ağırlıklı ortalama fiyat, özellikle bir sonraki seansta hisse senetlerinin nasıl fiyatlanacağını belirler. Dolayısıyla senetlerin kıymet artışı ya da azalışında son derece etkilidir. Basit ve anlaşılır bir formülle hesaplanan ağırlıklı ortalama fiyat, yatırımcıların öngörülü olmasını sağlayan en önemli faktörlerin başında gelir.

Bu kavram sayesinde bir sonraki seansta hisse senedi almak isteyen yatırımcılar, bu kıymetin aşağı yukarı hangi fiyat aralığında sunulacağını öngörebilir. Buna göre temin edilen kıymete dair kâr zarar hesabı da önceden yapılabilir.

Bu kavram, hisse senedinin küsuratsız ve miktar ağırlıklı fiyatını temsil eder. Dolayısıyla ağırlıklı ortalama fiyat konusunda elde edilen verilerin güvenilir olduğunu söylenebilir. Bir hisse senedinin ağırlıklı ortalamasının artması o yatırıma olan ilginin de yükseldiği anlamına gelir. Aynı şekilde fiyatının yükselmesi de söz konusu kıymeti daha da değerli bir hâle getirir.

Ağırlıklı Ortalama Fiyat Nasıl Belirlenir? #

Ağırlıklı ortalama fiyat hesaplamasına geçmeden önce hacim profili kavramından bahsetmek gerekir.

Hacim profili, bir hisse senedinin piyasada hangi fiyattan kaç adet satıldığını ve nasıl işlem gördüğünü gösterir.

Örnek olarak, 5 ila 10 TL arasındaki hacim profilinde farklı fiyatlardan 20 adet işlem görmüş bir hisse senedi değişik aralıklarda fiyat ve miktar bakımından listelenir. Son tahlilde bu senedin hangi aralıkta en çok işlem gördüğünün ortalama sonucu ise bize ağırlıklı fiyatı verir. Ağırlıklı ortalama fiyatın hesaplanması için ∑(işlem fiyatı x işlem miktarı) / (toplam işlem miktarı) formülü kullanılmalıdır. Bu formüldeki tüm parametreler, ilgili kavramın aralığını doğrudan farklı hale getirir.

Tarafından desteklenmektedir BetterDocs

Giriş Yap

Brifing ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!