Loading...
btc
BTC
0.72%
Bitcoin
61.242,17 USDT
eth
ETH
1.12%
Ethereum
3.282,42 USDT
xrp
XRP
0.75%
Ripple
0,52 USDT
ltc
LTC
0.56%
Litecoin
70,32 USDT
bnb
BNB
0.68%
Binance Coin
548,50 USDT
sol
SOL
2.12%
Solana
150,82 USDT
avax
AVAX
1.17%
Avalanche
26,66 USDT
ada
ADA
0.86%
Cardano
0,44 USDT
dot
DOT
0.8%
Poladot
6,37 USDT
doge
DOGE
0.81%
Doge Coin
0,12 USDT

Alım Satım Opsiyonu Ne Demek?

Alım satım opsiyonu, başka bir varlığa bağlı olarak değişen türev ürünlere denir. Bunlar; opsiyona ve vadeye bağlı olarak oluşturulan belli bir finansal ürünü, malı veya ekonomik göstergeyi almak ya da satmak için varılan anlaşmalardır.

Alım satım opsiyonu nedir sorusuna daha detaylıca yanıtlanabilir. Bu finansal işlemler, alıcı ve satıcı olmak üzere iki taraf arasında gerçekleşir. Bu anlaşmada alıcı, ödeyeceği belli bir opsiyon miktarı karşılığında özel bir vadeye kadar belirlenen bir fiyat üzerinden finansal göstergeyi satın alma hak kazanır. Buna ek olarak satıcı, anlaşmadan doğan hakları doğrultusunda malı yasal yollardan satışa sunar.

Alım Satım Opsiyonunun Özellikleri Neler? #

Alım satım opsiyonu alıcıya hak, satıcıya ise sorumluluk verir. Bu türev ürünü, belirli bir vadeye ve fiyata dayanır ve yatırım amaçlı kullanılabilir. Ek olarak alıcı ve satıcı bu ürünü korunma ve arbitraj doğrultusunda tercih yapabilir.

Uzun taraf, opsiyondaki alıcı kişidir. Bu bireyler, prim ödeme dışında başka bir sorumluluk taşımaz. Alım satım opsiyonu çevirme işleminde kişi parayı yatırıma çevirir. Bireylerin belli bir vadeye kadar alım ya da satım işlemini gerçekleştirilmesi beklenir. Bireyler sorumluluk aldığı için risk taşır ve satıcıdan teminat alınır.

Opsiyonda finansal göstergenin spot fiyatı kullanım ücretinden yüksekse opsiyon kârdadır. Tam tersi durum söz konusu olduğunda türev ürün zarardadır. Her iki fiyat arasında fark yoksa opsiyon başa baş olarak bilinir. Alım satım opsiyonu açma durumunda her iki taraf fiyatları göz önünde bulundurur.

Alım Satım Opsiyonlarının Avantajları ve Dezavantajları Neler? #

Alım satım opsiyonunun bir kaç tane avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Bu işlem, alıcı için oldukça kazançlıdır. Kişiler opsiyon primi haricinde bir ödeme yapmaz. Bununla birlikte satıcıdan teminat göstermesi talep edilir. Alıcı, opsiyonu kullanırsa dayanak varlığı alım ve satım hakkına sahip olur. Aynı durumda satıcının satma ve alma zorunluluğu meydana gelir.

Alım ve satım opsiyonları yükselen ve düşen piyasa beklentisi doğrultusunda kullanılabilir. Sözleşmede bahsi geçen mal için karar verilen ileri tarihli alım satım ücretine kullanım fiyatı denir. Bu sözleşmede geçen malın alınıp satılması için opsiyon priminin ödenmesi gerekir. Ödeme işlemi yapıldıktan sonra elde edilen hak, yatırımcılara kazanç elde etme imkânı verir.

Alım Satım Opsiyonu Tipi Kaç Tanedir? #

Alım satım opsiyonu alma, Avrupa ve Amerikan tipi olmak üzere iki türlüdür. Avrupa tipinde vade bitmeden önce alıcı o ürünü kullanamaz. Uzun taraf vade sonunda yaptığı yatırımdan yararlanabilir. Amerikan tipi alım satım opsiyonunun en belirgin özelliği ise yatırımcının istediği zaman ürünü kullanabilmesidir. Bu durumda kişi, ürünün vadesinin dolmasını beklemek zorunda değildir.

Bu ürünler, satın alındığı yer doğrultusunda farklılık gösterebilir. Borsada işlem gören opsiyonlar standart sözleşmelidir. Bunlara ek olarak hisse senedi, endeks ve döviz sözleşmelerine dayalı opsiyon seçeneklerinden yararlanılabilir. Tezgâh üstü opsiyonlar borsada yer almaz; bundan dolayı taraflar sözleşmenin şartlarını istedikleri gibi belirleyebilir. Alım satım opsiyonu arttırma işlemi doğrultusunda bireyler yatırımlarını katlayabilir.

Tarafından desteklenmektedir BetterDocs

Giriş Yap

Brifing ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!