Loading...
btc
BTC
0.85%
Bitcoin
61.320,72 USDT
eth
ETH
0.73%
Ethereum
3.269,58 USDT
xrp
XRP
1.63%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
0.18%
Litecoin
70,05 USDT
bnb
BNB
0.16%
Binance Coin
545,71 USDT
sol
SOL
2.11%
Solana
150,80 USDT
avax
AVAX
0.94%
Avalanche
26,60 USDT
ada
ADA
0.86%
Cardano
0,44 USDT
dot
DOT
0.66%
Poladot
6,36 USDT
doge
DOGE
0.97%
Doge Coin
0,12 USDT

Alım Satıma Aracılık Ne Demek?

Alım satıma aracılık faaliyetleri, daha önceden ihraç edilen sermaye piyasası araçlarının yatırımcılar tarafından alınıp satılması şeklinde açıklanabilir.

Bu süreç, Sermaye Piyasası Mevzuatı’na uygun şekilde yapılır. İhraç edilen sermaye piyasası araçları ise aracılık sıfatıyla ve ticari amaçla alınıp satılabilir. Daha önceden halka arz edilen sermaye piyasası araçları, ikinci el piyasada işlem görür. Bu süreç, alım satıma bağlı aracılık faaliyetinde belirlenen bir sözleşme etrafında yapılır.

Alım satıma aracılık, sermaye piyasasındaki yatırımcı kuruluşların en kritik fonksiyonlarından bir tanesidir. İkinci el piyasayı ilgilendiren bu süreç, borsa içinde ya da dışında kolayca yapılabilir. Borsa dışında bulunan kurumlarda yetki belgesinin olması gerekir.

Sermaye Piyasası Mevzuatları’na göre alım satıma aracılık faaliyetleri, belirli kriterler etrafında şekillenir. Bu faaliyetler; emir iletimi, işlem ve portföy aracılığı olarak sıralanabilir.

Emir iletimine aracılık, sermaye piyasası araçlarına ilişkin emirlerin sadece müşteriden alınmasını ifade eder. Alınan emirler ise işleme alınmak üzere başka bir yatırım kuruluşuna gönderilir. İşlem aracılığı, kuruluşun müşteri emirlerinin borsa ya da borsa dışındaki bir platformda tamamlanmasına aracılık ettiğini belli eder. Portföy aracılığında ise yatırımcı kuruluş, müşteri emirlerini kendi portföyü üzerinden sağlar.

Alım Satıma Aracılık Faaliyetleri Nasıl Yapılır? #

Aracılık hizmeti sunan kurumlar, sermaye piyasası araçlarının ticaretinde yatırımcıyı piyasa ile bir araya getirir. Bu kurumlar, yatırımcıyı bilgilendirerek ticaretin verimli bir şekilde gerçekleşmesine olanak sağlar. Aracı kurumlar, sermaye piyasası çalışmalarını kolaylaştırmak için oluşturulur. Aynı şekilde yatırımcılar adına hizmet verir. Anonim kurumların yanı sıra bankalardan da bu hizmet alınabilir. Her iki kurumun da temel gayesi yatırımcıların sermayelerini en doğru şekilde değerlendirmektir.

Anonim kurumların, alım satıma aracılık faaliyeti yapmadan önce yetki belgesini alması zorunludur. Aksi takdirde işlemler geçici ya da sürekli olarak durdurulur. Yetki belgesine sahip olan kurumlar ise alım satım işlemlerini içeren bir sözleşme hazırlar. Sözleşme imzalandıktan sonra yatırımcı, sermaye piyasası araçları üzerinden alım ve satım işlemlerine başlayabilir.

Alım satım aracılığı yapan kurumlar; mal, kıymetli maden, döviz ve hisse senedi işlemleri esnasında devreye girer. Yatırım danışmanlığı ve portföy yöneticiliği gibi hizmetler de verebilir.

Alım Satıma Aracılık Faaliyetleri Neden Önemlidir? #

Sermaye piyasasının en önemli unsurlarından bir tanesi de alım satıma aracılık faaliyeti yapmasıdır. Bu faaliyetler, yatırımcıların sermayelerini değerlendirmesini mümkün kılar. Sermaye piyasasında alım satım yapmak isteyen bireyler, yetkili bir yatırım kuruluşuyla birlikte işlemlerini yapabilir. Aracılık çerçeve sözleşmesini imzalayan birey, söz konusu faaliyetlerin yapılabilmesine onay vermiş olur. Bu da bireylerin zamandan tasarruf etmesine imkan sağlar.

Tarafından desteklenmektedir BetterDocs

Giriş Yap

Brifing ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!