Loading...
btc
BTC
0.47%
Bitcoin
37.900,46 USDT
eth
ETH
1.75%
Ethereum
2.087,85 USDT
xrp
XRP
0.5%
Ripple
0,61 USDT
ltc
LTC
0.74%
Litecoin
69,93 USDT
bnb
BNB
0.48%
Binance Coin
228,70 USDT
sol
SOL
2.45%
Solana
60,75 USDT
avax
AVAX
2.58%
Avalanche
21,94 USDT
ada
ADA
0.93%
Cardano
0,38 USDT
dot
DOT
-0.3%
Poladot
5,46 USDT
doge
DOGE
0.46%
Doge Coin
0,08 USDT

Alış (Bid) Ne Demektir?

Alış (Bid), finans dünyasında aktif olarak işlem yapan katılımcıların döviz ve menkul kıymet gibi değerleri almaya niyetli oldukları fiyattır. Bu değer, piyasada işlem yapmak isteyen bireylerin kazançlarını en üst seviyeye çıkarmak için dikkat ettiği hususların başında gelir. Alış (Bid) nedir sorusu, piyasadaki değerlerin yatırım amaçlı alım süreçlerindeki fiyatlandırması şeklinde yanıtlanabilir.

Katılımcı, pozisyonunun çeşidine göre en iyi fiyattan alım yapar. Bu noktada en düşük fiyattan almak ve en yüksekten satmak tüm yatırımcıların hedeflediği bir konudur. Anlık piyasa verilerine göre değişen bid değeri, alış yapılacak değerin satış hacmini de etkiler.

Alış (Bid) Oranı Nasıl Kullanılır? #

Piyasa yatırımcıları, “Alış (Bid) nasıl hesaplanır?’’ sorusunun yanıtını merak eder. Anlık finans piyasasında işlemin hangi fiyat düzeyinde gerçekleşeceği alış veya satış durumuna bağlı olarak farklılık gösterir. Kaldıraç oranı ve işlem hacmi, alış (bid) kullanımını etkiler.

Örnek olarak; 1 lot EURUSD alımı esnasında teminat oranı 1:100 kaldıraç oranı üstünden hesaplanır. Bu durumda (1,15677×1) x (100) = 1156,77 USD ödemeniz gerekir.

1 lot EURUSD satışı esnasında ise bid fiyat üzerinden teminat miktarı (1,15670×1) x 100 = 1156,70 USD olacaktır. Bu durumda 0,07 USD, alış satış fiyat farkını temsil eder. Alış (Bid) nasıl yapılır sorusu bu şekilde cevaplanabilir.

Alış (Bid) ve Satış (Ask) Arasındaki Farklar Nelerdir? #

Anlık finans piyasasında oluşan iki çeşit fiyat tipi bulunur. Bunlar ask fiyat ve bid fiyat olarak isimlendirilir. Her iki fiyat değeri de spot piyasada anlık olarak belirlenir.

Yatırımcının alış veya satış yönlü hareketi, hangi fiyatlandırmayı değerlendirmeye alacağını belirler. Eğer ki katılımcı alış yönlü bir pozisyonda ise ask fiyatı üzerinden işlem yapar. Bu temelde işlem hacmi ve kaldıraç oranı göz önünde bulundurularak teminat hesaplaması yapılmalıdır. Satış yönlü yapılan işlemlerde ise bid fiyatı etkili olur. Anlık veriler dikkate alınarak teminat hesaplaması yapılmalıdır.

Özetleyecek olursak; işlemin alış veya satış olması, değerlerin fiyatları üzerinde değişiklik yaratır.

Alış (Bid) İçin Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar Neler? #

Geleneksel borsada ve kripto piyasalarında işlem yaparken bid fiyat değeri yatırımcılar için önemlidir. Kâr değerini en yukarı çekmek için bu değerleri doğru bir şekilde belirlemek gerekir. Anlık piyasa verilerine göre alım yaparken büyük bir emir vermek yerine riski küçük parçalara ayırmak daha sağlıklı bir karar olacaktır. Emirleri dağıtırken ise mevcut hacmin göz önünde bulundurulması önemli bir konudur. Mevcut hacimden daha yüksek emirler vermemek için bid değerini anlık olarak kontrol ederek işlem yapmanızı tavsiye ederiz.

 

Tarafından desteklenmektedir BetterDocs

Giriş Yap

Brifing ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!