Loading...
btc
BTC
0.32%
Bitcoin
39.577,60 USDT
eth
ETH
-0.45%
Ethereum
2.155,01 USDT
xrp
XRP
0.46%
Ripple
0,62 USDT
ltc
LTC
-0.83%
Litecoin
71,59 USDT
bnb
BNB
-1.09%
Binance Coin
226,50 USDT
sol
SOL
-1.11%
Solana
62,96 USDT
avax
AVAX
-1.9%
Avalanche
21,82 USDT
ada
ADA
-1.78%
Cardano
0,39 USDT
dot
DOT
-1.93%
Poladot
5,45 USDT
doge
DOGE
-2.59%
Doge Coin
0,08 USDT

Anüite Ne Demek?

Anüite, belirli bir zaman diliminde eşit aralıklarla ve tutarlarla aynı faiz oranı üzerinden yapılan ödemeler toplamına denir.

Kavrama ilişkin açıklamayı daha ayrıntılı hâle getirmeden önce bu ödeme biçimine en sık rastlanan alanları söylememizde yarar vardır. Kira ödemeleri, tahvil faizleri, arazi gelirleri ve eşit taksitlere bölünen krediler bu kapsamda değerlendirilebilir.

Örneğin, bankaya beş yıl süreyle ve aynı faizle her ay 8.000 TL taksit ödenmesi, anüite ödeme olarak isimlendirilir. Benzer olarak her ay yapılan kira ödemeleri de bir diğer örnek olarak gösterilebilir.

Eşit ödemeler olarak da anılan anüite, belirli bir aralıkta gerçekleştirilen nakit ödemelere denir. Bu ödeme biçiminin özünde taksitlerin eşit aralıklara sahip olması ve faiz oranlarının değişmemesi vardır. Ayrıca terim, dönem başı ve sonu eşit ödemeler olmak üzere iki ayrı şekilde değerlendirilir. Ödemenin dönemin hangi diliminde yapıldığı bu ayrımı belirler. Genelde finansal işlemlerde dönem sonu eşit ödemeler kaale alınır.

Anüite’de ‘Bugünkü Değer’ Ne Demektir? #

Belirli sayıda taksitlerle ödenecek olan borcun hesaplanabilmesi için eşit ödemenin bugünkü değerinin öğrenilmesi lazım. Bugünkü değer, nakit akışının eşit aralıklarla ve aynı faiz oranıyla gerçekleşmesi için şu an ödenecek tutarı belirlemeyi mümkün kılar. Bu hesaplama işlemindeki ödemeler, ilgili faiz oranı üzerinden iskonto edilir. İskonto, borcun vadesine kadar işleyecek faizin ana paradan düşülmedir.

Anüite bugünkü değer hesaplamasında dönem başında ve sonunda kullanılan formüller ise şu şekildedir:

Dönem sonu bugünkü değer = A*((1+i)n-1)/(1+i)n*i)
Dönem başı bugünkü değer = (1+i)*A*((1+i)n-1)/(1+i)n*i)

Formüllerde yer alan “A” ibaresi, anüite kavramını gösterir. “i” ise ilgili dönemdeki faiz oranını temsil eder. Son olarak, formülde yer alan “n” harfi de dönem yani taksit sayısını ifade eder. Bu değişkenler aracılığıyla yapılan hesaplamalar neticesinde eşit ödemelerin mevcut değerine ulaşılır. Böylece taksit bitimi ve bugünkü değer arasında fiyat karşılaştırması yapılabilir.

Anüite Gelecekteki Değeri Ne Demek? #

Taksitleri içeren dönemin sonuna dek yapılan tüm ödemelerin toplanmasıyla gelecekteki değere varır. Söz konusu değeri tespit için eşit ödemelerin tüm taksitlerini faiz oranı üzerinden hesaplamak ve çıkan sonuçları toplamak gerekir.

Gelecekteki değeri bulabilmek için dönem ayrımına göre kullanılan formülleri aşağıda görebilirsiniz:

Dönem sonu gelecekteki değer = A*((1+i)n-1)/i)
Dönem başı gelecekteki değer = (1+i)*A*((1+i)n-1)/i)

Yukarıda yer alan formüller, eşit ödemelerin türlerine göre de farklılık gösterebilir.

Örneğin taksit ödemesinin belirlenenden daha ileri bir tarihte yapıldığı ödemelere geciktirilmiş anüite denir. Bu eşit ödeme sistemindeki değeri hesaplarken anüite formülüne taksitlerdeki gecikme süresini belirten ibareler eklenir. Anüite hesaplaması yaparken bu ayrımı göz önünde bulundurmak faydalıdır.

Anüite Türleri Nelerdir? #

Eşit ödemelerin farklı özellikleriyle ön plana çıkan üç ayrı çeşidi bulunur. Bu ayrım, ödemelerin başlayacağı ve biteceği tarihlere göre yapılır. Ayrıca söz konusu işlemlerin başlaması için gereken koşullar da eşit ödemeler sisteminin ayrımını oluşturur.

Eşit ödemelerin çeşitlerini bu şekilde birbirinden ayırt etmek mümkündür:

Kesin Anüite: Bu türde ödemelerin başlangıç ve bitiş tarihi önceden belirlenir.
Koşullu Anüite: Başlangıcı ve bitişi bir şarta bağlanan eşit ödemelerdir.
Ertelenmiş Anüite: Yatırımın gelecekteki değerini dikkate alarak bilinçli olarak bazı taksitlerinin ödenmemesi ya da ertelenmesidir.

Taksitle alınan taşınmaz için yatırılacak taksitlerin hangi tarihte başlayacağının ve biteceğinin bilinmesi kesin anüitenin bir örneğidir. Kaza sigortaları ve emeklilik aylığı ise koşullu eşit ödemeler kapsamında yer alır.

Tarafından desteklenmektedir BetterDocs

Giriş Yap

Brifing ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!