Loading...
btc
BTC
-1.1%
Bitcoin
37.365,42 USDT
eth
ETH
-0.81%
Ethereum
2.066,16 USDT
xrp
XRP
0.18%
Ripple
0,62 USDT
ltc
LTC
-2.27%
Litecoin
70,23 USDT
bnb
BNB
-1.03%
Binance Coin
231,99 USDT
sol
SOL
-3.04%
Solana
57,03 USDT
avax
AVAX
-2.82%
Avalanche
20,76 USDT
ada
ADA
-1.81%
Cardano
0,39 USDT
dot
DOT
-0.71%
Poladot
5,29 USDT
doge
DOGE
-2.01%
Doge Coin
0,08 USDT

Ara Kazanç Ticareti Ne Demektir?

Ara kazanç ticareti, düşük faizli bir döviz kurundan daha yükseğine geçiş yapmaktır. Bir para birimine borçlanıp getirisi daha fazla olana yatırım yaparak kazanç sağlanır.

Bu finansal işlemler, oldukça spekülatiftir. Bunun sebebi ise döviz kuru değerlerinin uluslararası alanda pek çok farklı sebepten dolayı değişebilmesidir. Bu nedenle beklenenden az ya da çok kazanç elde edilebilir. O sırada yüksek faiz sunan para birimine yapılan yatırım, değer kaybı sonrasında zarara da neden olabilir.

Ara kazanç ticaretinin getiri oranı kur dengelerine göre farklılık gösterir.

Ara kazanç ticareti nedir sorusunu daha detaylı biçimde tanımlayabilmek adına bir örnek verilebilir. Bir yatırımcı, kendi ülkesindeki faizler düşükken 100.000 dolar borçlanıp bunu Türk lirasına çevirerek 1.863.231 TL kar elde edebilir. Kişi, bu parayı kullanarak %10 faizli Türkiye tahvillerine yatırım yaparsa söz konusu değer 1.934.321 TL’ye yükselecektir.

Yatırımcı, parasını kur sabitken tekrar dolara çevirdiğinde %10 civarında kâr kazanmış olacaktır. Böylece kişi borcunun faizini rahatlıkla ödeyebilir ve kendi ülkesinde bu parayı değerlendirebilir. Yatırımcı, bu parayı tekrar dolara çevirmeden önce döviz kurunun oynaması ve doların değer kazanması sonucunda ise daha fazla kâr elde eder.

Ara Kazanç Ticaretinin Özellikleri Nelerdir? #

Ara kazanç ticaretinin en önemli özelliği, belirli aralıklarla pasif gelir sağlamasıdır. Bu kavramın anlamı ise birey tarafından minimum efor ve giderle kazanç sağlamaktır. Ara kazanç ticareti, döviz kuruna bağlı bir işlem olduğundan küresel konular hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Politik veya ekonomik olarak istikrarsız bir ülkenin parasına yapılan yatırım sonrası elde edilmesi hedeflenen gelir, zarara dönebilir. Bu nedenle taşıma kazancı için stabil birimler tercih edildiğinde risk daha az olur.

Ara kazanç ticaretinin bir başka özelliği ise farklı ülkelerin para birimleri arasında çaprazlama olarak yapılabilmesidir.

Örneğin, bir ABD vatandaşı Avustralya doları ve Japon yeni arasında taşıma kazancı sağlayabilir. Bu bağlamda dikkat edilmesi gereken husus, satın alınacak olan döviz kuru ile yatırımcının sahip olduğu para birimi arasında değer kaybı yaşanmamasıdır. Aksi takdirde kişi zarar edebilir.

Ara Kazanç Ticareti Neden Önemlidir? #

Ara kazanç ticaretinin önemi, işlemin tamamen döviz kuru ve faiz oranlarına bağlı olarak gerçekleştirilmesidir. Dikkat edilmesi ve risk hesabı yapılması gereken hususlar sadece ülke politikaları ve para birimleri üzerinedir. Bir ülkenin izlediği parasal strateji, onu ara kazanç ticareti için önemli yapabilir. Bir ülkenin birim üzerindeki faizlerinin düşük olması sayesinde ara kazanç amacıyla yapılacak yatırım da artacaktır. Bu da ülke ekonomisine genel anlamda olumlu katkı sunar.

Tarafından desteklenmektedir BetterDocs

Giriş Yap

Brifing ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!