Loading...
btc
BTC
-0.16%
Bitcoin
57.798,01 USDT
eth
ETH
-0.51%
Ethereum
3.117,68 USDT
xrp
XRP
3.48%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
-0.13%
Litecoin
69,16 USDT
bnb
BNB
-0.02%
Binance Coin
533,68 USDT
sol
SOL
-0.62%
Solana
138,60 USDT
avax
AVAX
-0.25%
Avalanche
25,90 USDT
ada
ADA
-1.16%
Cardano
0,41 USDT
dot
DOT
0.32%
Poladot
6,12 USDT
doge
DOGE
-0.01%
Doge Coin
0,11 USDT
  1. Haberler
  2. Aslında Kim?
  3. Apple’nın Kurucusu Steve Jobs Aslında Kimdi? Tüm Hayatı

Apple’nın Kurucusu Steve Jobs Aslında Kimdi? Tüm Hayatı

Steve jobs
jobs
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Steve Jobs (1955-2011)

Steve Jobs Kimdi?

Steve Jobs, Apple Inc. şirketinin kurucu ortağı, genel müdürü ve yönetim kurulu başkanı olan Amerikalı mucit, tasarımcı ve girişimciydi. 1955 yılında Wisconsin Üniversitesi’nden iki yüksek lisans öğrencisinin çocuğu olarak dünyaya gelen Jobs, zeki ama yönsüz bir çocuktu. 1976 yılında Steve Wozniak ile birlikte Apple’ı kurmadan önce üniversiteyi bıraktı ve farklı arayışlara girdi. Jobs 1985 yılında şirketten ayrılarak Pixar Animasyon Stüdyolarını kurdu ve on yıldan uzun bir süre sonra Apple’a geri döndü. Teknoloji devinin iPhone, iPad ve iPod gibi devrim niteliğindeki ürünleri modern teknolojinin evrimini belirledi. Jobs, pankreas kanseriyle uzun süren bir savaşın ardından 2011 yılında öldü.

Kısa Bilgiler
ADI SOYADI: Steven Paul Jobs
DOĞUM: 24 Şubat 1955
ÖLÜM: 5 Ekim 2011
DOĞUM YERİ: San Francisco, Kaliforniya
EŞİ: Laurene Powell (1991-2011)
ÇOCUKLAR: Lisa, Reed, Erin ve Eve
ASTROLOJİK BURÇ: Balık

Steve Jobs’un Ailesi ve Evlat Edinme

Steve Jobs 24 Şubat 1955’te San Francisco’da Wisconsin Üniversitesi yüksek lisans öğrencileri Joanne Schieble (daha sonra Joanne Simpson) ve Abdulfattah “John” Jandali’nin çocuğu olarak dünyaya geldi. Çift, isimsiz oğullarını evlatlık olarak verdi. Jobs bebekken Clara ve Paul Jobs tarafından evlat edinildi ve Steven Paul Jobs adını aldı. Clara muhasebeci olarak çalışıyordu, Paul ise Sahil Güvenlik gazisi ve makinistti.

Jobs’un biyolojik babası Jandali, Suriyeli bir siyaset bilimi profesörüydü. Biyolojik annesi Schieble ise konuşma terapisti olarak çalışıyordu. Jobs evlatlık verildikten kısa bir süre sonra biyolojik anne ve babası evlendi ve Mona Simpson adında bir çocukları daha oldu. Jobs ancak 27 yaşına geldiğinde biyolojik ebeveynleri hakkında bilgi edinebildi.

Erken Yaşamı ve Eğitimi

 

Jobs kendisini evlat edinen ailesiyle birlikte Mountain View, California’da, daha sonra Silikon Vadisi olarak anılacak bölgede yaşıyordu. Çocukluğundan itibaren meraklı biriydi, bazen bu onun zararına oldu. BBC’nin Science Focus dergisine göre, Jobs küçük bir çocukken iki kez acil servise götürüldü – bir keresinde elektrik prizine iğne batırıp elini yaktığı için, bir diğerinde de zehir yuttuğu için. Anaokuluna başladığında annesi Clara ona okumayı öğretmişti.

Çocukken Jobs ve babası aile garajında elektronik aletler üzerinde çalışırlardı. Paul oğluna elektronikleri nasıl söküp yeniden yapacağını gösterdi; bu hobi genç Jobs’a özgüven, azim ve mekanik cesaret aşıladı.

Jobs her zaman zeki ve yenilikçi bir düşünür olmasına rağmen, gençliği resmi eğitim konusunda hayal kırıklıklarıyla doluydu. Jobs ilkokulda can sıkıntısından muziplik yapıyordu ve dördüncü sınıf öğretmeninin ders çalışması için ona rüşvet vermesi gerekiyordu. Ancak Jobs’un sınavları o kadar iyiydi ki yöneticiler onu liseye geçirmek istediler ve ailesi bu teklifi reddetti.

Homestead Lisesi’ne devam ederken Jobs, Hewlett-Packard’ın Kaşifler Kulübü’ne katıldı. İlk kez orada bir bilgisayar gördü. Hatta şirketin kurucularından Bill Hewlett’i arayarak inşa etmekte olduğu bir frekans sayacı için parça istedikten sonra HP’de bir yaz işi buldu. Ergenlik çağındaki Jobs, Berkeley’deki California Üniversitesi’ne devam eden gelecekteki ortağı ve Apple Computer’ın kurucu ortağı Steve Wozniak ile HP’de tanıştı.

Liseden sonra Jobs Portland, Oregon’daki Reed College’a kaydoldu. Yönünü bulamayınca altı ay sonra üniversiteden ayrıldı ve sonraki bir buçuk yılını okuldaki yaratıcı derslere devam ederek geçirdi. Jobs daha sonra bir kaligrafi dersinin tipografi sevgisini nasıl geliştirdiğini anlattı.

Jobs 1974 yılında Atari’de video oyunu tasarımcısı olarak işe başladı. Birkaç ay sonra, Hindistan’da ruhani aydınlanmayı bulmak, daha fazla seyahat etmek ve saykodelik ilaçlarla deneyler yapmak için şirketten ayrıldı.

Apple Computer Inc.’in Kuruluşu ve Ayrılışı

 

Steve Jobs (1955-2011)

 

1976 yılında, Jobs henüz 21 yaşındayken, Wozniak ile birlikte Jobs’un aile garajında Apple Computer Inc. şirketini kurdular. Jobs girişimlerini finanse etmek için Volkswagen otobüsünü, Wozniak ise çok sevdiği bilimsel hesap makinesini sattı. Apple aracılığıyla, teknolojiyi demokratikleştirerek ve makineleri daha küçük, daha ucuz, sezgisel ve günlük tüketiciler için erişilebilir hale getirerek bilgisayar endüstrisinde devrim yarattıkları kabul edilir.

Wozniak bir dizi kullanıcı dostu kişisel bilgisayar tasarladı ve Jobs’un pazarlamadan sorumlu olmasıyla Apple başlangıçta bilgisayarların her birini 666,66 dolara pazarladı. Apple I şirkete yaklaşık 774.000 dolar kazandırdı. Apple’ın ikinci modeli olan Apple II’nin piyasaya sürülmesinden üç yıl sonra şirketin satışları katlanarak artarak 139 milyon dolara ulaştı.

1980 yılında Apple Computer halka açık bir şirket haline geldi ve ilk işlem gününün sonunda piyasa değeri 1,2 milyar dolar oldu. Ancak, Apple’ın sonraki birkaç ürününde önemli tasarım hataları yaşandı ve bu da geri çağırmalara ve tüketici hayal kırıklığına neden oldu. IBM satışlarda aniden Apple’ı geçti ve Apple, IBM/PC’nin hakim olduğu bir iş dünyasıyla rekabet etmek zorunda kaldı.

Jobs, 1983 yılında Apple’ın CEO’luğunu üstlenmesi için Pepsi-Cola’dan pazarlama uzmanı John Sculley’e başvurdu. Ertesi yıl Apple Macintosh’u piyasaya sürdü ve bilgisayarı karşı kültür yaşam tarzının bir parçası olarak pazarladı: romantik, genç, yaratıcı. Ancak olumlu satışlara ve IBM’in PC’lerinden üstün performansına rağmen Macintosh hala IBM uyumlu değildi.

Sculley, Jobs’un Apple’a zarar verdiğine inanıyordu ve şirket yöneticileri onu saf dışı bırakmaya başladı. Kurucusu olduğu şirkette resmi bir unvana sahip olmayan Jobs, daha marjinal bir konuma itildi ve 1985 yılında Apple’dan ayrıldı.

NeXT’in Yaratılması

Jobs, 1985 yılında Apple’dan ayrıldıktan sonra kişisel olarak 12 milyon dolar yatırım yaparak NeXT Inc. adında yeni bir donanım ve yazılım girişimi başlattı. Şirket ilk bilgisayarını 1988 yılında tanıttı ve Jobs bu bilgisayarın üniversitelere ve araştırmacılara hitap edeceğini umuyordu. Ancak 6.500 dolarlık taban fiyatıyla makine çoğu potansiyel alıcının bütçesinin çok dışındaydı.

Şirketin işletim sistemi NeXTSTEP, programcıların Quake ve Doom gibi video oyunları geliştirmek için kullanmasıyla daha iyi bir performans gösterdi. İlk web tarayıcısını yaratan Tim Berners-Lee de bir NeXT bilgisayar kullanmıştı. Ancak şirket ana akım Amerika’ya hitap etmekte zorlandı ve Apple sonunda 1996 yılında şirketi 429 milyon dolara satın aldı.

Steve Jobs ve Pixar

1986 yılında Jobs, George Lucas’tan daha sonra Pixar Animasyon Stüdyoları adını alacak olan bir animasyon şirketi satın aldı. Pixar’ın potansiyeline inanan Jobs, başlangıçta şirkete kendi parasından 50 milyon dolar yatırdı.

Stüdyo, Oyuncak Hikayesi (1995), Kayıp Balık Nemo (2003), İnanılmaz Aile (2004), Arabalar (2006) ve Yukarı Bak (2009) gibi son derece popüler filmler üretmeye devam etti. Pixar 2006 yılında Disney ile birleşerek Jobs’u Disney’in en büyük hissedarı haline getirdi. Haziran 2022 itibariyle Pixar filmleri küresel gişede toplam 14,7 milyar dolar hasılat elde etmiştir.

Apple’a Dönüş ve Apple’ı Yeniden Keşfetmek

 

Steve Jobs (1955-2011)

Jobs 1997 yılında Apple’ın CEO’su olarak görevine geri döndü. Jobs tıpkı 1970’lerde Apple’ın başarısını teşvik ettiği gibi, 1990’larda da şirketi yeniden canlandırmasıyla tanınır.

Yeni bir yönetim ekibi, değiştirilmiş hisse senedi opsiyonları ve kendi koyduğu yıllık 1 dolarlık maaşla Jobs, Apple’ı tekrar rayına oturttu. Jobs’un iMac gibi dahiyane ürünleri, etkili marka kampanyaları ve şık tasarımları tüketicilerin dikkatini bir kez daha çekti.

Takip eden yıllarda Apple, teknolojinin gelişimini belirleyen Macbook Air, iPod ve iPhone gibi devrim niteliğindeki ürünleri tanıttı. Apple yeni bir ürün piyasaya sürdükten hemen sonra rakipleri benzer teknolojiler üretmek için çabaladı. Şirket, genişleyen ürün yelpazesini işaretlemek için 2007 yılında resmi olarak Apple Inc. olarak yeniden markalaştı.

Apple’ın üç aylık raporları o yıl önemli ölçüde iyileşti: Hisse senetlerinin değeri 199,99 dolardı – o dönemde rekor kıran bir rakam – ve şirket 1,58 milyar dolar gibi şaşırtıcı bir kâr, bankada 18 milyar dolar fazla ve sıfır borçla övünüyordu.

Apple, 2008 yılında iTunes ve iPod satışlarının da etkisiyle Walmart’ın ardından Amerika’nın en büyük ikinci müzik perakendecisi haline geldi. Apple ayrıca Fortune listesinde 1. sırada yer almıştır.

Apple, 2007’deki ilk çıkışından bu yana iPhone’un düzinelerce versiyonunu piyasaya sürdü. Şubat 2023’te, ambalajı açılmamış birinci nesil bir telefon açık artırmada 63.000 dolardan fazla bir fiyata satıldı.

Net Değer

Forbes’a göre, Jobs’un net değeri 2011’de ölmeden kısa bir süre önce 8,3 milyar dolara ulaştı. Apple Ocak 2022’de 3 trilyon dolarlık bir piyasa değerine ulaştı, yani Jobs’un 1980’de şirketteki ilk hissesi yaklaşık 330 milyar dolar değerinde olacaktı – hayatta olsaydı onu Tesla’nın kurucusu Elon Musk’ı rahatlıkla dünyanın en zengin insanı yapmaya yetecekti. Ancak New York Post’a göre  Jobs’un net servetinin büyük bir kısmı, 2006 yılında Pixar’ı satarken Disney’den aldığı yaklaşık yüzde 8’lik hisseden geliyor. Disney’in 2022 değerine göre, Jobs’un eşine devrettiği bu hisse 22 milyar dolar değerinde.

Eş ve Çocuklar

 

Steve Jobs (1955-2011)

 

Jobs ve Laurene Powell 18 Mart 1991 tarihinde evlendi. Çift 1990’ların başında Powell’ın MBA öğrencisi olduğu Stanford işletme okulunda tanıştı. Üç çocuklarıyla birlikte Palo Alto’da yaşıyorlardı: Reed (22 Eylül 1991 doğumlu), Erin (19 Ağustos 1995 doğumlu) ve Eve (9 Temmuz 1998 doğumlu).

Jobs ayrıca 17 Mayıs 1978’de 23 yaşındayken kız arkadaşı Chrisann Brennan’dan Lisa Brennan-Jobs adında bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Mahkeme belgelerinde kısır olduğunu iddia ederek kızının babalığını reddetti. Lisa, Small Fry adlı anı kitabında, DNA testlerinin 1980 yılında Jobs ile eşleştiklerini ortaya çıkardığını ve Jobs’un maddi sıkıntı içindeki annesine babalık ödemeleri yapmaya başlaması gerektiğini yazdı.  Jobs, kızı 7 yaşına gelene kadar onunla bir ilişki başlatmadı. 2011 yılında, Lisa ergenlik çağına geldiğinde babasıyla birlikte yaşamaya başladı.

Pankreas Kanseri Teşhisi ve Sağlık Sorunları

2003 yılında Jobs, pankreas kanserinin nadir görülen ama ameliyat edilebilir bir türü olan nöroendokrin tümöre sahip olduğunu keşfetti. Jobs hemen ameliyat olmak yerine, Doğu tedavi seçeneklerini değerlendirirken pesko-vejetaryen diyetini değiştirmeyi seçti.

Jobs’un dokuz ay boyunca ameliyatı ertelemesi Apple’ın yönetim kurulunu tedirgin etti. Yöneticiler, CEO’nun hasta olduğu duyulursa hissedarların hisselerini geri çekeceğinden korktular. Ancak sonunda Jobs’un gizliliği hissedarların ifşasından daha öncelikli hale geldi.

2004 yılında Jobs pankreas tümörünü almak için başarılı bir ameliyat geçirdi. Her zamanki gibi Jobs sonraki yıllarda sağlığıyla ilgili çok az şey açıkladı.

2009 yılının başlarında Jobs’un kilo kaybettiğine dair haberler yayıldı ve bazıları karaciğer nakli de dahil olmak üzere sağlık sorunlarının geri döndüğünü öngördü. Jobs bu endişelere hormon dengesizliği ile uğraştığını söyleyerek yanıt verdi. Günler sonra altı aylık bir izne çıktı.

Çalışanlara gönderdiği bir e-posta mesajında Jobs, “sağlıkla ilgili sorunlarının düşündüğünden daha karmaşık olduğunu” söyledi ve ardından Tim Cook’un adını verdi

Yaklaşık bir yıl gözlerden uzak kaldıktan sonra Jobs, 9 Eylül 2009’da sadece davetlilerin katıldığı bir Apple etkinliğinde açılış konuşması yaptı. Jobs, 2010 yılının büyük bir bölümünde iPad’in tanıtımını da içeren törenlerde sunuculuk yapmaya devam etti.

Ocak 2011’de Jobs tıbbi izne çıkacağını açıkladı. Ağustos ayında Apple CEO’luğundan istifa ederek görevi Cook’a devretti.

Ölümü ve Son Sözleri

Jobs, 5 Ekim 2011 tarihinde 56 yaşında Palo Alto, Kaliforniya’daki evinde öldü. Resmi ölüm nedeni, pankreas kanseriyle yıllardır süren mücadelesine bağlı solunum durması olarak açıklandı.

New York Times’ın haberine göre Jobs son haftalarında o kadar zayıflamıştı ki evinin merdivenlerini çıkmakta bile zorlanıyordu. Yine de aralarında Disney CEO’su Bob Iger’in de bulunduğu bazı uzun süreli iş arkadaşlarıyla vedalaşabildi; biyografi yazarıyla konuştu ve Apple yöneticilerine iPhone 4S’in tanıtımıyla ilgili tavsiyelerde bulundu.

Jobs için yazdığı methiyede kız kardeşi Mona Simpson, Jobs’un ölmeden hemen önce uzun bir süre kız kardeşi Patty’ye, ardından karısına ve çocuklarına baktığını, sonra da onları geçerek son sözlerini söylediğini yazdı: “Oh wow. Oh wow. Oh wow.”

Jobs’un en yakın ailesi ve arkadaşları onu küçük bir toplantıda andıktan sonra 16 Ekim’de Stanford Üniversitesi kampüsünde Jobs için bir cenaze töreni düzenlendi. Cenazeye katılanlar arasında Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, bir zamanlar Jobs ile birlikte olan şarkıcı Joan Baez, eski Başkan Yardımcısı Al Gore, aktör Tim Allen ve News Corporation başkanı Rupert Murdoch da vardı.

Jobs, Palo Alto’daki Alta Mesa Memorial Park’ta isimsiz bir mezara gömüldü. Steve Jobs’un 2015 yapımı filminin gösterime girmesinin ardından hayranları mezarlığın yerini bulmak için mezarlığa gittiler. Mezarlığın mezarın yerini açıklamasına izin verilmediğinden, birçok kişi bunun yerine bir anma defterine Jobs için mesajlar bıraktı.

0
bo_a_sinyali
Boğa Sinyali
0
ay_sinyali
Ayı Sinyali
0
harika
Harika
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Apple’nın Kurucusu Steve Jobs Aslında Kimdi? Tüm Hayatı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Brifing ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!