Loading...
btc
BTC
-0.13%
Bitcoin
57.815,09 USDT
eth
ETH
-0.14%
Ethereum
3.129,26 USDT
xrp
XRP
0.14%
Ripple
0,48 USDT
ltc
LTC
0.81%
Litecoin
69,81 USDT
bnb
BNB
0.06%
Binance Coin
534,11 USDT
sol
SOL
-0.42%
Solana
138,87 USDT
avax
AVAX
-0.33%
Avalanche
25,87 USDT
ada
ADA
-0.33%
Cardano
0,42 USDT
dot
DOT
-0.15%
Poladot
6,09 USDT
doge
DOGE
0.09%
Doge Coin
0,11 USDT
  1. Haberler
  2. Aslında Kim?
  3. İlk Milyarder John D. Rockefeller Aslında Kim?

İlk Milyarder John D. Rockefeller Aslında Kim?

rockefeller
rockefeller
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

John D. Rockefeller (d. 8 Temmuz 1839, Richford, New York, ABD – ö. 23 Mayıs 1937, Ormond Beach, Florida) Amerikalı sanayici ve hayırseverdir, petrol endüstrisine hakim olan ve ABD’nin ilk büyük ticari tröstü olan Standard Oil Company’nin kurucusu. Ünlü Rockefeller ailesinin arkasındaki en önemli tarihsel figürdür ve yaygın olarak tarihteki en zengin Amerikalı ve en büyük hayırsever olarak kabul edilir.

Rockefeller, gezgin hekim ve yılan yağı satıcısı William (“Big Bill”) Avery Rockefeller ve Eliza Davison Rockefeller’ın en büyük oğlu ve altı çocuğundan ikincisiydi. Ailesiyle birlikte Moravia, New York’a taşındı ve burada Oswego Akademisi’ne devam etti. Aile 1853’te Cleveland, Ohio yakınlarındaki Strongsville kasabasına taşındı ve altı yıl sonra – Cleveland’daki Central High School’a devam edip daha sonra okulu bıraktı, Folsom Mercantile College’da tek bir işletme dersi aldı ve muhasebeci olarak çalıştı – Rockefeller ilk işletmesini, saman, tahıl, et ve diğer mallarla ilgili bir komisyon işini kurdu. 1860’ların başında Batı Pennsylvania’da genişleyen petrol üretiminin ticari potansiyelini sezerek, 1863’te Cleveland yakınlarında ilk petrol rafinerisini kurdu. İki yıl içinde bölgedeki en büyük rafineri haline geldi ve bunu gören Rockefeller kendini sadece petrol işine adadı.

1870 yılında Rockefeller ve aralarında Amerikalı finansçı Henry M. Flagler’ın da bulunduğu birkaç ortağı Standard Oil Company’yi (Ohio) kurdu. Rockefeller’ın ekonomik operasyonlara verdiği önem sayesinde Standard başarılı oldu ve rakiplerini satın almaya başladı. 1872 yılına gelindiğinde Cleveland’daki rafinerilerin neredeyse tamamını kontrol ediyordu. Bu durum şirketin petrol sevkiyatlarında avantajlı fiyatlar için demiryollarıyla pazarlık yapmasını sağladı. Boru hatları ve terminal tesisleri satın aldı, diğer şehirlerdeki rakip rafinerileri satın aldı ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ve yurtdışında pazarlarını genişletmeye çalıştı.

1881’de Rockefeller ve ortakları Standard of Ohio’nun ve diğer eyaletlerdeki iştiraklerinin hisselerini, başında Rockefeller’ın bulunduğu dokuz kişilik bir mütevelli heyetinin kontrolü altına verdi. Böylece ABD’nin ilk büyük “tröstünü” kurdular ve diğer tekeller için bir örgütlenme modeli oluşturdular. 1882 yılına gelindiğinde Standard Oil, Amerika Birleşik Devletleri’nde petrol işinde neredeyse tekel haline gelmişti.

Standard Oil‘in birçok kişi tarafından acımasız olarak görülen saldırgan rekabet uygulamaları ve Standard’ın en iyi bilineni olduğu tekellere karşı artan kamu düşmanlığı, bazı sanayileşmiş devletlerin tekel karşıtı yasalar çıkarmasına neden oldu ve ABD Kongresi’nin 1890’da Sherman Antitröst Yasası’nı kabul etmesine yol açtı (ayrıca bkz. antitröst yasası). 1892’de Ohio Yüksek Mahkemesi Standard Oil Trust’ın Ohio’da tekelleri yasaklayan bir yasayı ihlal eden bir tekel olduğuna karar verdi. Rockefeller, tröstü feshederek ve mülklerini diğer eyaletlerdeki şirketlere devrederek karardan kurtuldu, böylece aynı dokuz adam bağlı şirketlerin faaliyetlerini kontrol etti.

Bu şirketler 1899’da Standard Oil Company (New Jersey) adlı bir holding şirketinde tekrar bir araya getirildi ve bu şirket, ABD Yüksek Mahkemesi’nin Sherman Antitröst Yasası’nı ihlal ettiğini ve dolayısıyla yasadışı olduğunu ilan ettiği 1911 yılına kadar varlığını sürdürdü. Standard Oil’in sorgulanabilir etik kuralları, Amerikalı gazeteci Ida Tarbell tarafından 1902 ve 1904 yılları arasında McClure’s Magazine tarafından taksitler halinde yayınlanan 19 bölümlük The History of the Standard Oil Company (Standard Oil Şirketinin Tarihi) adlı ifşa ve yorum yazısında da ele alınmıştır.

Koyu bir Baptist olan Rockefeller, 1890’larda dikkatini giderek artan bir şekilde hayır kurumlarına ve yardımseverliğe yöneltti; 1897’den sonra kendini tamamen hayırseverliğe adadı. 1892’de Chicago Üniversitesi’nin kurulmasını sağladı ve 1937’de, 98. doğum gününden kısa bir süre önce kalp krizinden öldüğünde bu üniversiteye 35 milyon dolar bağışlamıştı.

Oğlu John D. Rockefeller Jr. ile birlikte, New York’taki Rockefeller Tıbbi Araştırma Enstitüsü (Rockefeller Üniversitesi olarak yeniden adlandırıldı) (1901), Genel Eğitim Kurulu (1902) ve Rockefeller Vakfı (1913) dahil olmak üzere büyük hayırsever kurumlar kurdu.

Rockefeller’ın yaşamı boyunca yaptığı bağışların toplamı 500 milyon dolardan fazladır.

 

Bu ve bunun gibi daha fazla Aslında Kim? içeriği görmek istiyorsan TIKLA!

0
bo_a_sinyali
Boğa Sinyali
0
ay_sinyali
Ayı Sinyali
0
harika
Harika
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
İlk Milyarder John D. Rockefeller Aslında Kim?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Brifing ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!