Loading...
btc
BTC
0.85%
Bitcoin
61.320,72 USDT
eth
ETH
0.73%
Ethereum
3.269,58 USDT
xrp
XRP
1.63%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
0.18%
Litecoin
70,05 USDT
bnb
BNB
0.16%
Binance Coin
545,71 USDT
sol
SOL
2.11%
Solana
150,80 USDT
avax
AVAX
0.94%
Avalanche
26,60 USDT
ada
ADA
0.86%
Cardano
0,44 USDT
dot
DOT
0.66%
Poladot
6,36 USDT
doge
DOGE
0.97%
Doge Coin
0,12 USDT
  1. Haberler
  2. Kripto Haberleri
  3. Bitcoin Nedir? Bitcoin’in Fiyatı Ne Kadar? 2023

Bitcoin Nedir? Bitcoin’in Fiyatı Ne Kadar? 2023

bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin Nedir?

Bitcoin (BTC), herhangi bir kişinin, grubun veya varlığın kontrolü dışında para ve bir ödeme şekli olarak hareket etmek üzere tasarlanmış, böylece finansal işlemlerde üçüncü tarafların katılımına olan ihtiyacı ortadan kaldıran bir kripto para birimi, sanal bir para birimidir. İşlemleri doğrulamak için yapılan iş için blockchain madencilerine ödüllendirilir ve birkaç borsada satın alınabilir.

Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto adını kullanan isimsiz bir geliştirici veya geliştiriciler grubu tarafından halka tanıtıldı.

 

O zamandan beri dünyanın en tanınmış kripto para birimi haline geldi. Popülaritesi, diğer birçok kripto para biriminin gelişimine ilham verdi. Bu rakipler ya onu bir ödeme sistemi olarak değiştirmeye çalışırlar ya da diğer blok zincirlerinde ve gelişmekte olan finansal teknolojilerde yardımcı program veya güvenlik belirteçleri olarak kullanılırlar.

bitcoin

TEMEL ÇIKARIMLAR

  • 2009 yılında piyasaya sürülen Bitcoin, piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimidir.
  • Fiat para biriminden farklı olarak BTC, blockchain olarak bilinen merkezi olmayan bir defter sistemi kullanılarak oluşturulur, dağıtılır, ticareti yapılır ve saklanır.
  • BTC ve defteri, aynı zamanda sisteme yeni Bitcoin’ler getiren “madencilik” süreci olan çalışma kanıtı (PoW) mutabakatı ile güvence altına alınmıştır.
  • BTC, çeşitli kripto para borsaları aracılığıyla satın alınabilir.
  • BTC’ ””’nin bir değer deposu olarak geçmişi çalkantılı olmuştur; nispeten kısa ömrü boyunca birkaç yükseliş ve düşüş döngüsünden geçti.
  • Yaygın popülerliği ve başarıyı karşılayan ilk merkezi olmayan sanal para birimi olan Bitcoin, ardından bir dizi başka kripto para birimine ilham verdi.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği yapmak için çeşitli donanım ve yazılımlar kullanılabilir. BTC ilk piyasaya sürüldüğünde, onu kişisel bir bilgisayarda rekabetçi bir şekilde madencilik yapmak mümkündü; ancak daha popüler hale geldikçe ağa daha fazla madenci katıldı ve bu da hash’i çözen kişi olma şansını düşürdü. Daha yeni bir donanıma sahipse, kişisel bilgisayarınızı madenci olarak kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak tek başına bir hash çözme şansı çok azdır.

Bunun nedeni, saniyede yaklaşık 220 kentilyon hash (220 exa hash) üreten bir madenci ağıyla rekabet ediyor olmanızdır. Uygulamaya Özel Tümleşik Devreler (ASIC’ler) olarak adlandırılan makineler, özellikle madencilik için yapılmıştır ve saniyede yaklaşık 255 trilyon hash üretebilir. Buna karşılık, en son donanıma sahip bir bilgisayar, saniyede yaklaşık 100 mega sağlama (100 milyon) sağlar.

Başarılı bir BTC madencisi olmak için birkaç seçeneğiniz var. Mevcut kişisel bilgisayarınızı kullanarak BTC ile uyumlu madencilik yazılımı kullanabilir ve bir madencilik havuzuna katılabilirsiniz. Madencilik havuzları, büyük ASIC madencilik çiftlikleriyle rekabet etmek için hesaplama güçlerini birleştiren madenci gruplarıdır.

Bir havuza katılarak ödüllendirilme şansınızı artırırsınız, ancak ödüller paylaşıldığı için önemli ölçüde azalır.

Maddi imkanınız varsa bir ASIC madencisi de satın alabilirsiniz. Genellikle yenisini yaklaşık 20.000$’a bulabilirsiniz, ancak kullanılmış olanlar da sistemlerini yükselttikçe madenciler tarafından satılır. Bir veya daha fazla ASIC satın alırsanız, dikkate alınması gereken elektrik ve soğutma gibi bazı önemli maliyetler vardır.

Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç madencilik programı ve katılabileceğiniz birçok havuz var. En iyi bilinen programlardan ikisi CGMiner ve BFGMiner’dir . Bir havuz seçerken, ödülleri nasıl ödediklerini, ücretlerin ne olabileceğini öğrendiğinizden ve bazı madencilik havuzu incelemelerini okuduğunuzdan emin olmanız önemlidir.

Bitcoin’i Nasıl Satın Alırsınız?

Bitcoin madenciliği yapmak istemiyorsanız, bir kripto para borsası kullanılarak satın alınabilir. Çoğu insan, fiyatı nedeniyle bir BT’Cnin tamamını satın alamayacaktır, ancak bu borsalarda ABD doları gibi itibari para biriminde BTC’nin bir kısmını satın alabilirsiniz. Örneğin, Coinbase ‘de bir hesap oluşturarak ve ona para yatırarak bitcoin satın alabilirsiniz. Banka hesabınızı, kredi kartınızı veya banka kartınızı kullanarak hesabınıza para yatırabilirsiniz. Aşağıdaki video, bitcoin satın alma hakkında daha fazla bilgi vermektedir.

Bitcoin’in güncel fiyatı için tıkla.

 

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

BTC başlangıçta eşler arası bir ödeme yöntemi olarak tasarlandı ve piyasaya sürüldü. Bununla birlikte, artan değeri ve diğer blok zincirleri ve kripto para birimleri ile rekabeti nedeniyle kullanım durumları artıyor.

Ödeme

BTC’nizi kullanmak için bir kripto para cüzdanına sahip olmanız gerekir. Cüzdanlar, sahip olduğunuz BTC’nin, bir işlem gerçekleştirirken girmeniz gereken özel anahtarlarını tutar. Bitcoin, birçok tüccar, perakendeci ve mağazada mal ve hizmetler için bir ödeme aracı olarak kabul edilmektedir.

Kripto para birimlerini kabul eden gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalar genellikle “Bitcoin Burada Kabul Edildi” yazan bir işaret görüntüler; işlemler, QR kodları ve dokunmatik ekranlı uygulamalar aracılığıyla gerekli donanım terminali veya cüzdan adresi ile gerçekleştirilebilir. Çevrimiçi bir işletme, bu ödeme seçeneğini diğer çevrimiçi ödeme seçeneklerine ekleyerek Bitcoin’i kolayca kabul edebilir: kredi kartları, PayPal vb.

El Salvador, Haziran 2021’de BTCyi resmi olarak yasal ödeme aracı olarak kabul eden ilk ülke oldu.

0
bo_a_sinyali
Boğa Sinyali
0
ay_sinyali
Ayı Sinyali
0
harika
Harika
5
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Bitcoin Nedir? Bitcoin’in Fiyatı Ne Kadar? 2023

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Brifing ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!