Loading...
btc
BTC
3.67%
Bitcoin
41.437,59 USDT
eth
ETH
2.67%
Ethereum
2.251,59 USDT
xrp
XRP
1.41%
Ripple
0,63 USDT
ltc
LTC
2.39%
Litecoin
74,02 USDT
bnb
BNB
2.58%
Binance Coin
233,98 USDT
sol
SOL
2.61%
Solana
64,62 USDT
avax
AVAX
2.57%
Avalanche
22,51 USDT
ada
ADA
3.65%
Cardano
0,41 USDT
dot
DOT
2.39%
Poladot
5,67 USDT
doge
DOGE
4.52%
Doge Coin
0,09 USDT

Kripto Paralarda Düşüşe Neden Olan ‘SVB’ Krizi Nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’de bankacılık sektöründe yaşanan kriz giderek büyüyor.

Silvergate‘in tasfiyesinin ardından Silicon Valley Bank’ın (SVB) sermaye artırımı kararı bankacılık hisselerinde sert düşüşleri beraberinde getirdi.

Silicon Valley Bank, 21 milyar dolar değerindeki menkul kıymet varlığını 1,8 milyar dolar zararla sattı. Banka, mali durumunu düzeltmek için 2,25 milyar dolarlık sermaye artırım kararı aldı. Karar sonrası SVB hisseleri yüzde 60’ın üzerinde düşüş kaydetti.

Mesai sonrası işlemlerde de yüzde 25’e yakın düşüş yaşandı.

ABD’nin dev bankalarında da kayıplar hızlandı. JPMorgan 20 milyar dolar, BoFA 15 milyar dolar, Well Fargo 8,5 milyar dolar kayıp yaşadı.

SVB, riskli görülen teknoloji şirketleri, startuplar ve fonlar için en kritik finans kuruluşu olarak görülüyor. Uzmanlara göre banka, teknolojiyle olan yakın bağları bankanın sektördeki dalgalanmadan etkileniyor. Girişim yatırımlarındaki yavaşlamaya rağmen nakit tüketiminin hızla devam etmesinin bankanın yaşadığı krizde etkili olduğu ifade ediliyor.

Müşterilerin varlıklarını çekmek için acele etmesinin de krizi derinleştirdiği belirtiliyor. Ünlü risk sermayedarı Peter Thiel‘in de para çekme tavsiyesi verenler arasında olduğu iddia ediliyor. Diğer yandan paniğin bastırılması için risk sermayesi topluluğuna çağrılar yapılıyor. SVB, geçen yıl borsaya kote olan teknoloji ve sağlık şirketlerinin yaklaşık yarısının bankacılık ortağıydı.

Silicon Valley Bank (SVB) Nedir?

Silicon Valley Bank (SVB), özellikle teknoloji ve inovasyon alanlarında faaliyet gösteren müşterilere finansal hizmetler sunan bir Amerikan bankasıdır. Kurulduğu 1983 yılından bu yana, girişimciler ve yenilikçi işletmeler için özelleştirilmiş bankacılık hizmetleri sunmakta ve bu nedenle ABD’deki girişim sermayesi dünyasında önemli bir yer edinmiştir.

Son yıllarda, SVB’nin küresel genişlemesi devam etmektedir. Özellikle Avrupa, Asya ve Latin Amerika’daki yenilikçi müşterilere finansal hizmetler sunmak için faaliyetlerini artırmıştır. Ayrıca, 2020 yılında COVID-19 pandemisi nedeniyle zorlu bir ekonomik ortamda müşterilerine destek olmak için bir dizi önlem aldığı bilinmektedir.

0
bo_a_sinyali
Boğa Sinyali
2
ay_sinyali
Ayı Sinyali
0
harika
Harika
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Kripto Paralarda Düşüşe Neden Olan ‘SVB’ Krizi Nedir?

Giriş Yap

Brifing ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!