Loading...
btc
BTC
1.22%
Bitcoin
59.924,12 USDT
eth
ETH
0.53%
Ethereum
3.192,68 USDT
xrp
XRP
-0.03%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
0.67%
Litecoin
70,28 USDT
bnb
BNB
0.91%
Binance Coin
537,27 USDT
sol
SOL
2.06%
Solana
144,81 USDT
avax
AVAX
0.71%
Avalanche
26,04 USDT
ada
ADA
-2.52%
Cardano
0,43 USDT
dot
DOT
-0.05%
Poladot
6,23 USDT
doge
DOGE
1.02%
Doge Coin
0,11 USDT
  1. Haberler
  2. Aslında Kim?
  3. Kripto Madencileri Aslında Kim?

Kripto Madencileri Aslında Kim?

Madenciler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
“Bitcoin madenciliği, büyüme, istikrar, uzun ömür, canlılık ve bütünlük için kritik olan parasal ağın temeli olarak hizmet ediyor.” — Michael Saylor, MicroStrategy CEO’su

Madencilik, dünyanın en çok kullanılan blok zincirleri olan Bitcoin ve Ethereum’un ayrılmaz bir mekanizmasıdır.

İş kanıtı algoritması ile madenciler, çifte harcamayı önlemek için işlemlerin geçerliliğini doğrular ve onaylar. Ekosisteme katkılarının bir ödülü olarak belirli bir miktarda kripto para alırlar.

Kripto para birimlerinin fiyatları yükseldikçe, daha fazla kişi sektöre katılmak için akın etti ve küresel madencilik hash oranlarını tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkardı.

Bununla birlikte, kripto madenciliği çok fazla enerji gerektirdiğinden, çevre savunucularının da dikkatini çekerek, küresel liderler ve konuyla ilgili farklı duruşlara sahip etkileyiciler arasında yoğun gidip gelmelere yol açtı.

 

Kripto Madencilerinin 2021’i:

Tesla CEO’su Elon Musk, Mart ayında şirketinin ürünleri için ödeme olarak Bitcoin’i kabul etmeye başlayacağını duyurduğunda kripto dünyası sevindi.

Ancak, milyarder kısa süre sonra Mayıs ayında şirketin çevresel kaygıları gerekçe göstererek bunu kabul etmeyi bırakacağını paylaştığı için kutlamalar kısa sürdü.

Yanıt olarak, Bitcoin savunucusu ve MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Musk ile görüşmek ve konuyu tartışmak için Kuzey Amerika’nın en büyük Bitcoin madencileriyle bir araya geldi.

Kısa bir süre sonra, Bitcoin’in enerji kullanımının şeffaflığını desteklemek ve dünya çapında sürdürülebilirlik girişimlerini ilerletmek için Bitcoin Madencilik Konseyi kuruldu.

Yılın başında, Çinli madenciler küresel hash oranlarına en çok katkıda bulunanlardı, ancak bu oldukça hızlı bir şekilde değişti.

2019’da Çin, madenciliği yasaklayan yasaları uygulamaya başladı ve Eylül 2021’de ülke, kripto ticareti ve madenciliği tamamen yasaklayarak madencilik karşıtı sert duruşunu ikiye katladı.

Çinli madencilerin işlerini Kazakistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi diğer ülkelere taşımaktan başka çareleri olmadığından, bu durum dünya çapında madencilik hash oranlarında büyük bir düşüş eğilimine neden oldu.

Ancak bu hareket, Kazakistan’ın hash oranını dünya çapında 2 numaraya yükseltirken, ülkeyi saran enerji sorunları nedeniyle parti uzun sürmedi.

Genel olarak, Bitcoin’in hash oranı 2021’de bir şekilde inişli çıkışlı bir deneyim yaşadı.

Nisan ayında, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan saniyede 198,51 exahash (EH/s) kaydetti. Bununla birlikte, Çin’in madenciliğe yönelik baskıları nedeniyle hash oranı, Haziran ayının sonuna doğru 58,46 EH/s’ye düştü.

Daha sonra bir geri dönüş yaptı ve yılın son günlerinde madencilerin Çin dışındaki yeni yerlerine yerleşmesiyle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

 

Kripto Madencilerinin 2022”si:

2021, kripto madenciliği konusunda karışık görüşlere yol açarken, topluluk yeni bir yılla karşı karşıya kalırken yolculuğuna devam ediyor.

2022’nin başında Bitcoin ağı, Satoshi’nin başlangıç ​​bloğunu madenciliğinin 13. yılını tüm zamanların en yüksek yeni hash oranı olan 207,53 EH/s ile kutladı.

Tanınmış yatırımcı ve Shark Tank yıldızı Kevin O’Leary, 2022’de kripto madenciliğinde hükümetlerin kendi kripto madenciliği altyapılarına yatırım yaptığı egemen madencilik operasyonları da dahil olmak üzere yeni trendler olacağını tahmin etti.

Buna bir örnek, El Salvador başkanı Nayib Bukele’nin BTC madenciliği yapmak için ülkenin Conchagua yanardağından gelen jeotermal enerjiyi kullanma yönünde ifade ettiği emelleridir.

O’Leary, hükümetlerin madenciliğe atlamasının yanı sıra, madencilik endüstrisinin karşılaştığı sorunların, madencilik faaliyetlerinin konuşlandırıldığı topluluklar tarafından hükümet tarafından onaylanan ve kabul edilen sürdürülebilir madencilik uygulamalarına yol açma olasılığının güçlü olduğunun altını çizdi.

0
bo_a_sinyali
Boğa Sinyali
0
ay_sinyali
Ayı Sinyali
0
harika
Harika
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Kripto Madencileri Aslında Kim?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Brifing ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!