Loading...
btc
BTC
2.66%
Bitcoin
62.420,72 USDT
eth
ETH
2.56%
Ethereum
3.329,11 USDT
xrp
XRP
1.05%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
1.22%
Litecoin
70,79 USDT
bnb
BNB
1.39%
Binance Coin
552,42 USDT
sol
SOL
2.75%
Solana
151,74 USDT
avax
AVAX
2.46%
Avalanche
27,00 USDT
ada
ADA
1.49%
Cardano
0,44 USDT
dot
DOT
2.61%
Poladot
6,49 USDT
doge
DOGE
2.38%
Doge Coin
0,12 USDT
  1. Haberler
  2. Haberler
  3. Blockchain Güvenlik Firması PeckShield, ChatGPT’ye Bağlıymış Gibi Davranan Yeni Kripto Dolandırıcılığını Ortaya Çıkardı

Blockchain Güvenlik Firması PeckShield, ChatGPT’ye Bağlıymış Gibi Davranan Yeni Kripto Dolandırıcılığını Ortaya Çıkardı

ChatGPT
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Blockchain güvenlik firması PeckShield, yaratıcıları ChatGPT çılgınlığından kar elde etmek için bir dizi dolandırıcılık belirteci buldu.

“3’ü bal küpü ve 2’si yüksek satış vergisine sahip düzinelerce yeni oluşturulan BingChatGPT jetonu tespit etti.”

Bal küpü, kötü niyetli bir aktörün kurbanları kripto yatırım yapmaya, göndermeye veya ticaretine çekmek için sahte bir kripto veya kripto cüzdanı oluşturduğu popüler bir aldatmaca türüdür. Dolandırıcı genellikle meşru bir işletme veya kuruluş olarak poz verir, hizmetler veya ödüller vaat eder.

Satış vergisi, akıllı bir sözleşmenin ona bağlı bir jeton satıldıktan sonra aldığı para miktarıdır. Bu vergi aşırı yüksek olabilir: %50 ve üzeri. Bu, o akıllı kişinin geliştiricisinin bir kurbanın yaptığı her satıştan eşit veya daha fazla para aldığı anlamına gelir.

PeckShield, bu madeni paralardan ikisinin o noktada neredeyse %100 düştüğünü de sözlerine ekledi. Bir diğeri yaklaşık %65 düştü.

Güvenlik firması, bu madeni paraların tipik pompa ve boşaltma şemaları gibi göründüğünü, bu sayede bir madalyonun fiyatının, daha yüksek bir fiyata büyük miktarda madeni para satmadan önce – yani ‘damping’ – genellikle yanıltıcı ifadeler yoluyla yapay olarak ‘pompalandığını’ kaydetti.

Buradaki yenilik, bu yanıltıcı ifadelerin, dolandırıcılık projelerinin Amerikan AI araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirilen ve Kasım 2022’de başlatılan bir sohbet robotu olan ChatGPT’ye bağlı olduğu iddialarına odaklanmasıdır.

Daha sonra bu yıl 7 Şubat’ta, sadece iki hafta önce Microsoft, OpenAI ile ortaklığından yararlanarak “tamamyeni, yapay zeka destekli bir Bing arama motoru ve Edge tarayıcısı başlattığını” duyurdu. Teknoloji devi ayrıca kendi sohbet potasını tanımladı ve “yeni Bing’in ChatGPT’den daha güçlü ve özellikle arama için özelleştirilmiş yeni, yeni nesil bir OpenAI büyük dil modeli üzerinde çalıştığını” belirtti.

ChatGPT etrafındaki çılgınlık devam ederken, bundan kar etmek isteyen dolandırıcılıklar da devam edecek – ve kullanıcıların paralarını yatırmak istedikleri her madeni parayı araştırması gerekiyor. Örneğin DEXTools tarafından sağlanan verilere bakıldığında, BNB Chain, Ethereum ve Arbitrum’da yaklaşık 20 ‘BingChatGPT’ coin çıkarıldı. Bunlar işlem hacimlerinde binlerce dolar gösteriyor.

Ve hepsi bu kadar değil. Web sitesinde gösterildiği gibi ‘ChatGPT’ adı verilen 175 jeton var. Bunların büyük çoğunluğu veya bunların 136’sı BNB Zincirinde, 22’si Ethereum’da, 8’i Arbitrum’da ve geri kalanı OKC, Polygon, Solana, Cronos, EthereumPoW ve Fantom’da yayınlandı. Bunların Likiditesinde yüzbinlerce dolar var

Blockchain güvenlik firması PeckShield, yaratıcıları ChatGPT çılgınlığından kar elde etmek için bir dizi dolandırıcılık belirteci buldu.

Bunların dışında, yazı yazılırken (Çarşamba, 10 UTC), listedeki ilkinin piyasa değeri 457,9 milyon dolar. Veriler ayrıca 319 sahip, 24 saatlik hacimde 180.910 dolar ve likiditede 614.240 dolar gösteriyor.

0
bo_a_sinyali
Boğa Sinyali
0
ay_sinyali
Ayı Sinyali
0
harika
Harika
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Blockchain Güvenlik Firması PeckShield, ChatGPT’ye Bağlıymış Gibi Davranan Yeni Kripto Dolandırıcılığını Ortaya Çıkardı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Brifing ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!