Loading...
btc
BTC
-0.17%
Bitcoin
41.915,58 USDT
eth
ETH
-1.67%
Ethereum
2.205,83 USDT
xrp
XRP
-2.37%
Ripple
0,61 USDT
ltc
LTC
-1.61%
Litecoin
71,74 USDT
bnb
BNB
-1.2%
Binance Coin
230,61 USDT
sol
SOL
-2.22%
Solana
60,27 USDT
avax
AVAX
-3.49%
Avalanche
21,90 USDT
ada
ADA
-1.89%
Cardano
0,40 USDT
dot
DOT
-1.65%
Poladot
5,54 USDT
doge
DOGE
-2.9%
Doge Coin
0,09 USDT

MakerDao’nun Kurucusu Rune Christensen Aslında Kim?

MakerDao
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Topluluk odaklı yönetişimin gerçekten ilginç olduğu ve topluluk odaklı büyümenin, kullanıcıları gerçekten mantıklı olan temel iş modellerine götürdüğü, patlamayan tokenomiklerle hiç bitmeyen bir DeFi yazı hayal edin.”

 

Rune Christensen, 2014 yılında Nikolai Mushegian ile birlikte yarattığı MakerDAO’nun kurucu ortağı ve CEO’sudur. MakerDAO, teminat destekli ve ABD’ye sabitlenmiş Dai adlı Ethereum tabanlı bir stablecoin çıkaran merkezi olmayan özerk bir kuruluştur.

18 yaşındayken Christensen, Kopenhag Üniversitesi’nde biyokimya okurken, uluslararası işe alım sağlayan bir şirket olan Try China’nın kurucu ortağı olduğu Çin’e taşındı. Şirketi 2011’den 2014’e kadar yönetti. Christensen, Bitcoin’i 2011’in başlarında keşfetti ve değerini anladıktan sonra dijital varlığa yatırım yapmak için Çin’deki işini satmaya karar verdi.

Bitcoin’i 2014 Mt. Gox hack’ine kaptırdıktan sonra, teknolojinin hala buna değer olduğuna, ancak stablecoin’lerin kripto para birimlerinden daha uygun ve istikrarlı bir seçenek olabileceğine inanıyordu. Bu, küresel olarak daha iyi, daha şeffaf bir finansal sistem sağlamaya çalışan merkezi olmayan bir finans protokolü olan MakerDAO’nun oluşturulmasına yol açtı.

Rune Christensen’in 2022’si:

2022, birden fazla kripto para borsasının ve platformun çöküşüyle ​​tüketicilerin sektöre olan güvenini zorlayan kripto para piyasası için zorlu bir yıl oldu. MakerDAO, küresel ve kripto para birimi sektörü krizlerinin ötesindeki nedenlerle de zorluklar yaşadı.

Artan düzenleme çabaları, özellikle ABD Hazine Bakanlığı’nın Ağustos ayında kripto mikseri Tornado Cash’e erişimi onaylayıp engellemesinin ardından MakerDAO üzerinde baskı oluşturdu.

Dai, öncelikle USDC tarafından destekleniyor ve ETH’de rezervleri var, her ikisi de Tornado Cash ile bağlantılı olduğu tespit edilirse dondurulabilir, bu nedenle MakerDAO’nun bu rezerv fonlarından mahrum bırakılması durumunda etkilenebileceğine dair endişeler vardı.

Tornado Cash sorununa ek olarak Christensen, Dai’yi dolardan çıkarmak ve bunun yerine ETH’ye bağlamak için bir teklifte bulundu, bu da MakerDAO topluluğunda önemli bir hoşnutsuzluğa neden oldu. Süreç başlatıldı ve ETH biriktirmek, dolar kuruna hazırlık için önümüzdeki iki ila üç yıl boyunca kuruluşun odak noktası olmaya devam edecek. Ekim ayında, kurucu ortak Mushegian Porto Riko’da boğuldu ve Christensen projeyi geleceğe tek başına götürmek zorunda kaldı.

Rune Christensen’in 2023’ü:

Christensen, 2022’nin son birkaç ayını MakerDAO’dan ayrılmaya veya en azından organizasyon içindeki rolünü sınırlamaya hazırlanarak geçirdi. Muhtemel ayrılışı, “Oyunsonu Planı”nda ana hatlarıyla belirtilmişti.

Pek çok seçmenin neye oy verdiklerini anlamadıklarını beyan etmelerine rağmen topluluğun desteğini kazandı. Endgame 2023’te şekillenecek ve projenin daha merkezsiz hale gelmesine yardımcı olacak ve umarım Dai için daha fazla istikrar sağlayacaktır.

Christensen’in MakerDAO liderliğinden ayrıldıktan sonra ne yapacağı henüz belirlenmedi. Çevre sorunlarıyla ilgilenmesi ve gezegeni kurtarmak için nükleer enerjiyi teşvik etmesi, tweetlerinin çoğunda ifade edildiği gibi, şüphesiz önümüzdeki birkaç ay boyunca hayatında önemli bir rol oynayacaktır.

0
bo_a_sinyali
Boğa Sinyali
0
ay_sinyali
Ayı Sinyali
0
harika
Harika
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
MakerDao’nun Kurucusu Rune Christensen Aslında Kim?

Giriş Yap

Brifing ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!