Loading...
btc
BTC
4.63%
Bitcoin
41.821,32 USDT
eth
ETH
2.5%
Ethereum
2.247,79 USDT
xrp
XRP
-0.32%
Ripple
0,62 USDT
ltc
LTC
1.27%
Litecoin
73,21 USDT
bnb
BNB
0.76%
Binance Coin
229,82 USDT
sol
SOL
-2.97%
Solana
61,11 USDT
avax
AVAX
-1.02%
Avalanche
21,72 USDT
ada
ADA
2.34%
Cardano
0,40 USDT
dot
DOT
1.29%
Poladot
5,61 USDT
doge
DOGE
2.25%
Doge Coin
0,09 USDT

Terraform Labs’ın Kurucusu Do Kwon Aslında Kim?

Kwan
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Birçoğunuz UST ‘de çok para kaybettiniz bunun için üzgünüm. Sistem şeffaf ve açık kaynak olmasına rağmen, yaratıcısı olarak risklerini daha iyi anlamalı ve iletmeliydim.

 

Do Kwon, 2018’de Terraform Labs’ı kuran ve şirketi CEO olarak yöneten Güney Koreli bir kripto girişimcisidir.

Bir zamanlar önemli bir kripto para birimi savunucusu olarak saygı gören Terra ve onun algoritmik stablecoin’i TerraUSD’nin çöküşü, Kwon’un şu anda Güney Kore’deki yetkililer tarafından aranan biri haline getirdi.

Terraform Labs, yerel LUNA belirteci tarafından desteklenen Terra blockchain ekosistemini işletiyordu.

Mayıs 2022’de, algoritmik stablecoin çifti UST/LUNA depe edildiğinde Terra ekosistemi patladı ve her iki jetonun da değerinin düştüğünü gördü.

Olay, endüstride şok dalgaları göndererek kripto para kredisi veren firmaların yüksek profilli iflaslarına yol açtı.

Kwon’un bir zamanlar popüler olan Terra ekosistemini istikrara kavuşturma çabaları büyük ölçüde başarısız oldu ve güç durumdaki kurucu ortak, o zamandan beri kendisini Güney Koreli yetkililerin hedefinde buldu.

Kwon’un imparatorluğunun çöküşüyle ​​ilgili soruşturmalar devam ederken, kripto girişimcisini tespit etmek zor oldu.

Kwon, bilgisayar biliminde uzmanlaşmış ve C++, Java ve Python dahil olmak üzere çok sayıda programlama dilinde yetkin olan bir Stanford Üniversitesi mezunudur.

2022 yılına kadar kendi sorunları olan Anchor ve Mirror protokolleri de dahil olmak üzere bir dizi blockchain projesinde yer aldı. Kwon, Aralık 2022’ye kadar sosyal medyada aktifti ve kripto para borsası FTX’in çöküşü hakkında yorum yaptı. Şirketin Mayıs 2022’de UST/LUNA’nın istikrarsızlaşmasında rol oynadığı.

 

Kwon’un 2022’si:

2022, Terra ekosistemi için iyi bir yıl olarak lanse edildi. Şirket, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Luna Foundation Guard’ı kurdu ve TerraUSD ile destekleyerek LUNA’nın oynaklığını dengelemeyi amaçlayan 4,1 milyar doların üzerinde yatırım yaptı.

Bununla birlikte, Mayıs 2022’de, UST’nin karşılık gelen LUNA token çiftine 1 ABD doları sabitlemesini sağlayan mekanizma çözüldüğünde, ekosistem çözülmeye başladı.

Bir tür mükemmel fırtınada, UST’nin muazzam satış baskısı, fiyatın 1 $ eşiğinin altına kaydığını gördü ve LUNA ile bir arbitraj fırsatı yarattı.

UST’nin ve LUNA’nın tedarik havuzları buna göre yukarı veya aşağı ayarlanır, böylece 1 $’lık bir UST itfası, LUNA’nın 1 $’lık eşdeğerine eşittir.

Mayıs ayında, UST tokenlerinin satılması nedeniyle UST’nin fiyatı 1 doların oldukça altına düştü ve trader’ların kar elde etmek için UST’yi LUNA tokenlerine dönüştürmesine yol açtı. Ancak, her iki jetonun değerini keskin bir şekilde aşağı çeken ve ardından milyarlarca doları silen kademeli bir etki ortaya çıktı.

Protokolün sona ermesi, UST’de büyük hisseleri olan Three Arrows Capital gibi firmaların sistemin çökmesi sonucunda iflas etmeye zorlanmasıyla kripto para birimi ekosistemini kasıp kavurdu.

Piyasa bulaşması ayrıca, kripto para borsası FTX’in yüksek profilli çöküşünde rol oynayan, şu anda iflas etmiş kripto borç verme firmaları Celsius ve Genesis’i de yok etti.

Kwon’un platformu diriltme çabaları, yeni ekosistemin başlatılmasıyla geçmişte orijinal UST/LUNA kullanıcılarının kayıplarını kısmen karşılamaya başlayan Terra 2.0’ın yaratılmasına yol açtı.

Kwon’un 2023’ü:

Güney Koreli yetkililer, Kwon’un Sırbistan’da yaşadığına ve 2022’den itibaren anavatanından tutuklama emrinin başının üzerinde asılı olduğuna inanıyor.

Terra’nın kurucu ortağı da Aralık 2022’den beri Twitter’da aktif değilken, Interpol Kırmızı Bülteni onu tutuklamakla tehdit ediyor. Tutuklanarak Güney Kore’ye iade edildi.

Bu arada Terra 2.0, şimdi Terra Classic olarak bilinen orijinal protokolden bir çatal olarak çalışmaya devam ediyor. Platform, zincirler arası entegrasyonlara odaklanan yeni hizmetleri 2023’e sunmaya devam ediyor.

Bu arada, Kwon’un 2023’te kripto para birimi alanında bir miktar etkisi olacağı kesin. Güney Koreli yetkililer Terra’nın çöküşünü araştırmaya devam ederken, FTX’in devam eden serpintileri, firmanın UST tokenlerinin satışı üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığına da ışık tutabilir. 2022’de algoritmik stablecoin ‘in çöküşüne kadar.

 

0
bo_a_sinyali
Boğa Sinyali
0
ay_sinyali
Ayı Sinyali
0
harika
Harika
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Terraform Labs’ın Kurucusu Do Kwon Aslında Kim?

Giriş Yap

Brifing ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!