Loading...
btc
BTC
4.63%
Bitcoin
41.821,32 USDT
eth
ETH
2.5%
Ethereum
2.247,79 USDT
xrp
XRP
-0.32%
Ripple
0,62 USDT
ltc
LTC
1.27%
Litecoin
73,21 USDT
bnb
BNB
0.76%
Binance Coin
229,82 USDT
sol
SOL
-2.97%
Solana
61,11 USDT
avax
AVAX
-1.02%
Avalanche
21,72 USDT
ada
ADA
2.34%
Cardano
0,40 USDT
dot
DOT
1.29%
Poladot
5,61 USDT
doge
DOGE
2.25%
Doge Coin
0,09 USDT

Solana’nın Kurucusu Anatoly Yakovenko Aslında Kim?

Solana
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Eth2 başarısız olduğu için, Solana’nın başarılı olabileceğini hayal edemiyorum.

Yakovenko, Illinois Üniversitesi’nde okudu ve çeşitli profesörlerin aleyhine tavsiyede bulunmasına rağmen bilgisayar bilimi alanını seçti ve dereceye girdi.

Ardından, işletim sistemlerinin geliştirilmesine liderlik ettiği Qualcomm ‘da çalışmaya başlamak için San Diego’ya taşındı.

Yakovenko ayrıca Mesosphere ve Dropbox’ta dağıtılmış sistemlerin ve sıkıştırmanın geliştirilmesine öncülük etti.

Solana’nın kurucusu, teknoloji geliştirme alanındaki diğer başarılarının yanı sıra, yüksek performanslı işletim sistemi protokolleri için iki patente de sahip.

 

trsol
SOL
-2.97%
61,11 USDT

 

Yakovenko’nun 2021’i:

2021, Ethereum ‘un Ethereum 2.0’a buzul geçişine rağmen projenin büyük miktarda ilgi çekmesiyle Solana için önemli bir yıldı.

Eylül ayında Solana, saniyede 400.000 işlem gerçekleştirmeye çalışırken ağ aşırı yüklemesinin kurbanı oldu.

Bu DDoS saldırısı, merkezi olmayan borsa Raydium’da meydana geldi ve ağı 18 saat boyunca engelledi.

Yakovenko, ağı yeniden başlatmaları için Solana’nın doğrulayıcılarını çağırmak zorunda kaldı, bu da bazılarının ademi merkeziyet düzeyini sorgulamasına neden oldu.

Saldırı ayrıca ağın çatallanmasına neden oldu ve bu da ağdaki düğümlerin ve Dapp’lerin tam ağ işlevselliğine geri yüklenmeden önce yükseltilmesi gerekmesine neden oldu. 

Bazıları saldırıyı bir zayıflık olarak görse de Yakovenko, ağın bir kapanma yaşamadığını ve 24 saatten kısa bir süre sonra çalışır durumda olduğunu düşünerek bunun Solana’nın gücünü gösterdiğini iddia etti. 

Ayrıca, ekibin o zamandan beri ele aldığı kritik hataları vurguladığı için bu deneyimi uzun vadede olumlu olarak değerlendirdi.

Saniyede ortalama 65.000 işlem gerçekleştirme yeteneğine sahip potansiyel bir “Ethereum katili” olarak kabul edilebilecek bir ağ için Yakovenko, Solana’yı dünyanın en büyük ikinci kripto para biriminin tamamlayıcısı olarak görüyor. 

Solana ilk önemli konferansını kasım ayında, projenin Web 3.0’ı temsil edeceğini iddia eden düzinelerce heyecanlı geliştiriciyi bir araya getiren Solana Breakpoint’i düzenledi.

Orada, 42 milyondan fazla kullanıcıya sahip kripto destekli gizlilik tarayıcısı Brave’in yerel entegrasyon sunmak için Solana ile ortaklık kurduğunu gördü.

Solana, aralık ayında resmi olarak karbon nötr hale geldiğini duyururken, Michael Jordan ve oğlu 2022’de ağda sporcu odaklı bir Dapp başlatmak için 10 milyon dolarlık tohum fonu topladı.

 

Yakovenko’nun 2022’si:

Yakovenko, kripto piyasasının başarılı olması için Solana dışındaki projelerin de başarılı olması gerektiği konusunda iyimser. 

Tek bir ağın hepsini üstlenmesi yerine, oyun oynamak için en iyi bir proje ve sanat barındırmak için başka bir proje olabileceğine inanıyor. 

Resmi Solana belgeleri, mevcut Rust geliştirme istemcilerine yapılan yükseltmeler ve zincirler arası işlem doğrulamasının bir sürümü gibi, henüz uygulanmaya başlamamış, kabul edilmiş çeşitli tasarım tekliflerini ortaya koymaktadır.

Ekim 2021, ödül havuzundan paylarını almayı amaçlayan geliştiriciler tarafından sunulan 568 projenin görüldüğü Solana’nın Ignition Hackathon’unu tamamlandı.

Bazı projeler kesinlikle Solana ağında daha büyük bir şeye dönüşecek.

Solana Ventures, Forte ve Griffin Gaming Partners ile Web3 oyun inovasyonlarına 150 milyon dolar taahhüt etmek için ortaklık kurdu, bu nedenle Solana’nın yıl boyunca daha fazla oyun odaklı yatırım yapması beklenebilir.

0
bo_a_sinyali
Boğa Sinyali
0
ay_sinyali
Ayı Sinyali
0
harika
Harika
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Solana’nın Kurucusu Anatoly Yakovenko Aslında Kim?

Giriş Yap

Brifing ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!